INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ŞAISPREZECIMI

Şahtior se califică în optimi după 1-1 cu Tottenham!

Articol de GSP - Publicat joi, 26 februarie 2009 00:00

Şahtior Doneţk a reuşit în această seară să treacă de Tottenham pe ansamblul dublei manşe din cadrul şaisprezecimilor Cupei UEFA, scor 3-1 la general. Ucrainienii au început mai bine partida, iar la pauză s-a intrat cu scorul de 0-0. Golul a venit în partea secundă, după o reuşită de excepţie a lui Geovanni.

În ciuda strădaniilor ofensive ale englezilor din final de meci, Fernandinho a adus egalarea şi liniştea pe banca "minerilor", cu un gol superb marcat în ultimele minute.

"Şahtior are o echipă foarte bună, dar şi ghinionistă, avînd în vedere că au fost echipa cu cel mai bun punctaj dintre cele care au ratat calificarea în optimile Ligii Campionilor. Nu putem să-i subestimăm", spunea Redknapp înaintea meciului.

Echipe de start:

Tottenham: Gomes - Gunter, Chimbonda, Huddlestone, Gilberto - Dos Santos, Palacios, O'Hara, Bale - Campbell, Obika.
Rezerve: Jansson, Bostock, Parrett, Butcher, Smith, Mason, Townsend.

Şahtior: Pyatov - Srna, Chygrynskiy, Işcenko, Raţ - Fernandinho, Jadson, Ilsinho, Lewandowski, Willian - Gladky.
Rezerve: Khudzhamov, Hubschman, Duljaj, Kucher, Seleznov, Gai, Moreno.

LIVETEXT

LIVETEXT

Min 92 » Mircea Lucescu nu mai are emoţii în finalul partidei, iar Şahtior se califică mai departe după un retur cu Tottenham mult mai greu decît s-ar fi aşteptat ucrainienii. Scor final, 1-1.

MIN 86 » GOOOL 1-1 ŞAHTIOR MARCHEAZĂ PRIN FERNANDINHO, CARE PLASEAZĂ MINGEA LÎNGĂ BARĂ CU UN ŞUT FRUMOS DIN INTERIORUL CAREULUI

Min 80
» Ilsinho îi lasă locul în teren lui Gai.

Min 77
» Bostock îl înlocuieşte pe Gilberto. Tottenham riscă şi aruncă în luptă încă un atacant.

Min 70
» Dean Parret intră în locul lui O'Hara.

Min 69
» Marcelo Moreno pătrunde în careu, dar şutul său este anemic şi Gomes reţine. Tottenham forţează marcarea golului doi, dar lasă spaţii în apărare şi elevii lui Mircea Lucescu încearcă să profite.

Min 64
» Fernandinho vede un culoar şi trage puternic, dar Gomes reţine cu siguranţă.

Min 61
» Marcelo Moreno intră în locul lui Gladky.

Min 59
» Campbell pătrunde în careu, dar este deposedat in-extremis de Raţ. Jucătorii lui Tottenham cer un penalty, însă arbitrul lasă jocul să continue.

Min 56 » GOOOL 1-0 GEOVANI PRIMEŞTE O PASĂ LA 25 DE METRI DE POARTĂ, IAR BRAZILIANUL  PĂTRUNDE ŞI TRIMITE O TORPILĂ ÎN VINCLUL PORŢII LUI PYATOV!

Min 54
» Obika trage în braţele lui Pyatov.

Min 49
» Hubschmann primeşte cartonaşul galben pentru un fault la mijlocul terenului.

Min 46
» Partida se reia, iar Tottenham are o ocazie bună încă din primele secunde! Hubschmann l-a înlocuit la pauză pe Willian.

MIN 46 - PRIMA REPRIZĂ SE ÎNCHEIE LA EGALITATE, SCOR 0-0

Min 42 » Gareth Bale preia o pasă lungă în adîncime, intră în interiorul careului, fentează, rămîne singur cu Pyatov, dar trage foarte slab cu piciorul drept.

Min 40
» Obika primeşte o pasă la 14 metri de poartă, îşi face culoar pentru şut, dar execuţia sa trece milimetric pe lîngă bară!

Min 35
» Raţ trage de la 17 metri la colţul scurt, dar Gomes scoate în corner

Min 32
»Obika trage puţin alături cu un şut surprinzător.

Min 28
» O'Hara primeşte cartonaşul galben pentru o intrare foarte dură la Fernandinho.

Min 27 » Corner bătut excelent la colţul scurt, iar Frazier Campbell este aproape de autogol. Un jucător de la Tottenham respinge devierea atacantului într-o nouă lovitură de colţ.

Min 25
» Acţiune cursivă de atac a oaspeţilor, dar Gladky trage slab după o pasă primită în careu de la Feranandinho.

Min 20
» Fernandinho încheie cu un şut excelent acţiunea de atac a lui Şahtior, dar Gomes respinge în corner.

Min 17
» Lewandowski este avertizat cu un cartonaş galben.

Min 15
» Jamie O'Hara încearcă un nou şut de la distanţă, dar balonul trece mult alături.

Min 11
» Meciul este foarte echilibrat, dar oaspeţii reuşesc să ţină în frîu atacurile timide ale britanicilor.

Min 6
» Succesiune de ocazii pentru Şahtior, dar apărarea lui Tottenham respinge şuturile din interioriul careului ale lui Willian.

Min 5
» O'Hara trage de la 25 de metri, dar Pyatov reţine fără probleme.

Min 3
» Jadson îşi încearcă norocul din afara careului, dar şutul său este slab şi se scurge pe lîngă poartă.