INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  FRANŢA - IRLANDA 2-1

Geniul lui Griezmann a fost apreciat şi de eroul Franţei din grupe » Gestul care i-a uimit pe suporteri

Articol de GSP - Publicat luni, 27 iunie 2016 09:43

Franţa a revenit ieri după-amiază după ce a fost condusă cu 1-0 la pauză, ajutată în mare parte doar de Antoine Griezmann, superjucătorul lui Atletico Madrid.

"Dubla" stângaciului i-a dus pe francezi în sferturi, acolo unde se va duela cu învingătoarea din ultima optime de finală, Anglia - Islanda.

Presiunea extrem de mare pusă pe francezi l-a determinat chiar pe Dimitri Payet, eroul naţionalei din grupe, cu două goluri, să recurgă la un gest inedit: i-a pupat gheata lui Griezmann după cele două reuşite de ieri.

Imediat, pe reţelele de socializare au apărut sute de mesaje de apreciere ale suporterilor, dar şi de uimire: "Ei sunt eroii noştri", au scris fanii.

Payet a mai avut o reacţie emoţionantă chiar la meciul cu România, când a fost schimbat imediat după golul magnific din minutul 89, atunci începând să plângă.