INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  OPTIMI

VIDEO+FOTO Polonia, prima echipă calificată în "sferturi" la EURO! Elveția, eliminată la penalty-uri

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 iunie 2016 15:49

Polonia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după o victorie obținută la penalty-uri, împotriva Elveției, scor 5-4 (1-1 după primele 90 de minute).

Final ELVEȚIA - POLONIA 1-1 (Blaszczykowski '39/Shaqiri '82)
5-4 la penalty-uri

Vezi AICI VIDEO

Polonia a început în forță, iar Milik ar fi putut să profite de o greșeală din defensiva elvețienilor, însă atacantul a șutat peste poarta goală, de la marginea careului.

Același Milik a mai trimis o dată peste poartă, în minutul 33.

Kuba Blaszczykowski a deschis scorul cu doar 5 minute înainte de finalul primei reprize, cu un șut din interiorul careului, după o pasă primită de la Grosicki.

Elevețienii au preluat inițiativa în cea de-a doua repriză, iar Ricardo Rodriguez l-a pus la încercare pe Fabianski în minutul 73, cu o lovitură liberă executată excelent, la vinclu.

În minutul 78, Shaqiri a lovit bara, după ce portarul polonez a blocat în primă fază șutul Djouru, însă elvețianul s-a revanșat câteva minute mai târziu. Lichtsteiner a centrat periculos în careu, iar mingea a fost respinsă până la Shaqiri, care a șutat din prima, din foarfecă, de la marginea careului. Golul turneului!

Meciul a intrat în prelungiri. În minutul 112, Fabianski a avut o intervenție excepțională și a respins lovitura de cap a lui Derdiyok. Atacantul Elveției a mai ratat o ocazie importantă în minutul 118, când a reluat în brațele lui Fabianski din doar câțiva metri.