INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  OPTIMI

VIDEO și FOTO Fără milă » Germania a făcut instrucție cu Slovacia, 3-0, și merge mai departe la EURO!

Articol de GSP - Publicat duminica, 26 iunie 2016 17:23

Campioana mondială Germania a trecut de Slovacia în optimile de finală ale Campionatului European, scor 3-0.

final  germania - slovacia 3-0
BOateng '8, Gomez '43, draxler '63

*Penalty ratat de Mesut Ozil în minutul 13

VIDEO

Germania a început în forță, iar în minutul 7 Khedira a expediat balonul peste poartă cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Toni Kroos.

Jerome Boateng a deschis scorul un minut mai târziu, printr-un șut puternic expediat de la marginea careului.

În minutul 12, Skrtel l-a faultat în careu pe Mario Gomez, iar centralul polonez Marciniak a arătat punctul cu var, însă execuția lui Mesut Ozil a fost parată de Kozáčik.

Prima ocazie importantă a Slovaciei a venit cu 5 minute înainte de pauză, când Manuel Neuer a avut o intervenție salvatoare la lovitura de cap trimisă de Kucka.

În minutul 43, Germania a mai punctat o dată prim veteranul Mario Gomez, după o pătrundere excelentă a lui Draxler.

După pauză, Kucka a șutat puternic din afara careului în brațele lui Neuer, însă tot nemții au fost cei care au înscris. Draxler și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 63, printr-o reluare spectaculoasă din fața porții și a stabilit scorul final al meciului.

În sferturi, pe nemți îi așteaptă un duel de foc împotriva învingătoarei dintre Italia și Spania.

Echipele de start:

Germania: Neuer - Kimmich, Boateng, Hummels, Hector - Khedira, Kroos - Müller, Özil, Draxler - Gomez

Slovacia: Kozáčik - Pekarik, Škrtl, Durica, Gyömber - Hrošovsky, Škriniar, Hamšík - Kucka, Duriš, Weiss

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”