INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  OPTIMI

FOTO și VIDEO » Avem a doua sfertfinalistă! Țara Galilor a trecut de Irlanda de Nord, scor 1-0

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 iunie 2016 17:29

Țara Galilor a trecut de Irlanda de Nord în optimile de finală ale Campionatului European, scor 1-0.

Ramsey a reușit să marcheze în minutul 19, însă golul a fost anulat corect pe motiv de ofsaid.

Irlanda de Nord a replicat câteva minute mai târziu, prin șutul expediat de Ward de la 20 de metri, respins în corner de Hennessey.

Vezi AICI VIDEO

Cea mai mare ocazie a celei de-a doua reprize i-a aparținut lui Gareth Bale. În minutul 58, galezul a executat excelent o lovitură liberă, însă McGovern a reușit să respingă.

Diferența a fost făcută de autogolul înscris de McAuley, în minutul 75. Fundașul nord-irlandezilor a reluat în proprie poartă o centrare trimisă de Aaron Ramsey.

Galezii sunt la a doua calificare în sferturile de finală ale unui turneu major, după cea obținută la Cupa Mondială din 1958.

Echipele de start:

Țara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, A. Williams, Davies, Taylor - Allen, Ledley, Ramsey - Bale, Vokes

Irlanda de Nord: McGovern - Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans - C. Evans - Ward, Norwood, Davis, Dallas - Lafferty.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Ședința s-a încheiat! Cristiano Bergodi a plecat OFICIAL de la Rapid: „Mulțumim pentru momentele frumoase”