INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  UEFA

UEFA a deschis trei proceduri disciplinare după incidentele de la meciul Muntenegru - Rusia

Articol de GSP - Publicat marti, 31 martie 2015 00:00 / Actualizat marti, 31 martie 2015 09:45

Meciul Muntenegru - Rusia, din grupa G de calificare la Euro 2016, s-a întrerupt de două ori din cauza fanilor care au aruncat cu torţe în teren.

Arbitrul a întrerupt meciul pentru 30 de minute în secunda 20, după ce portarul rus Igor Akinfeev a fost lovit în umăr cu o torţă, iar în minutul 67, partida a fost întreruptă definitiv.

UEFA a decis să deschidă o procedură disciplinară împotriva celor din Muntenegru deoarece spectatorii au aprins şi au aruncat fumigene, dar şi alte obiecte. Din acelaşi motiv, şi împotriva Federaţiei Ruse a fost deschisă o procedură disciplinară, potrivit Mediafax.

O a treia procedură disciplinară a fost deschisă după plîngerea înaintată de Rusia. UEFA încă nu a stabilit o dată la care se va întruni Corpul de Control, Etică şi Disiplină pentru a analiza acest caz.