INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ROMÂNIA - BELARUS

Naționala are „lunetist” » Performanța remarcabilă atinsă de Nicolae Stanciu odată cu reușita din fața Belarusului

Nicolae Stanciu (29 de ani) a deschis scorul în minutul 17 al meciului România - Belarus, dintr-o lovitură liberă executată magistral. +10   FOTO

Articol de - Publicat marti, 28 martie 2023 23:13 / Actualizat marti, 28 martie 2023 23:44

Nicolae Stanciu, căpitanul și liderul actualei generații, deține toate recordurile la prima reprezentativă. Are cele mai multe selecții, cele mai multe goluri, iar astăzi și-a demonstrat încă o dată calitățile de „lunetist”.

Au comis-o și pe Arena Națională! Scandări xenofobe și conflict între două galerii din Liga 1 + toate mesajele afișate la România - Belarus
România - Belarus

Nicolae Stanciu, execuție de „lunetist” în România - Belarus

Stanciu a ajuns la 12 reușite în tricoul naționalei, 7 dintre ele fiind reușite cu execuții din afara careului de 16 metri.

Golul marcat în poarta Belarusului, de la aproximativ 16 metri, lateral stânga, este al doilea direct din lovitură liberă. Precedenta fusese bifată pe 17 noiembrie 2018, în România - Lituania 3-0.

12goluri, la fel ca Dan Petrescu, a reușit până acum Nicolae Stanciu în 58 de meciuri la națională, 7 fiind marcate din afara careului, iar două din lovituri libere

Golurile marcate de Stanciu pentru România din afara careului:

Clasamentul actualizat în grupa I preliminară:

VIDEO Delegația României, apariție ireproșabilă înaintea meciului cu Belarus » Cine a fost cel mai grăbit „tricolor”

Edi Iordănescu a făcut 3 schimbări pentru România - Belarus » A dispărut „surpriza” din partida cu Andorra

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”