INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  DINAMO - ATHLETIC BILBAO 1-1

3 aspecte importante evidențiate de Contra la conferință: discursul de la pauză, jucătorul care n-a mai apucat să intre și cum au fost "câinii" surclasați la un capitol esențial

Articol de GSP - Publicat vineri, 28 iulie 2017 10:28

Cosmin Contra a vorbit la conferința de presă de după meciul cu Bilbao, 1-1, despre discursul pe care l-a ținut jucătorilor în pauza meciului. Antrenorul a recunoscut că a fost ușor nemulțumit de atitudinea avută de elevii săi în primele 45 de minute.

"În pauză le-am zis că sunt surprins de cât de frică le e, că eu îi știu mai curajoși și nu e cazul să se sperie atât de Bilbao. Îi cunoșteam foarte bine pe spanioli, de asta am zis că avem șanse de calificare. Asta nu înseamnă că nu sunt realist. Știu că noi avem 4-5 milioane de euro pe an, dar ei consumă 100 de milioane", a spus Contra.

"Guriță" a subliniat și mișcările de ordin tactic pe care le avea planificate pentru această dispută. Antrenorul a scos la iveală faptul că și-ar fi dorit să-l introducă pe teren pe Costache în locul lui Hanca, însă ieșirea forțată a lui Nascimento i-a schimbat planurile.

"Intrarea lui Rivaldinho era programată, era planul B. Mai aveam o schimbare fixată, să intre Costache în locul lui Hanca și să forțăm în final cu viteză mai mare. Dar Nascimento mi-a cerut schimbarea și a trebut să-l scot pe el", a mai spus Contra.

Tehnicianul lui Dinamo a încercat să explice de ce jucătorii lui Athletic Bilbao au câștigat majoritatea duelurilor aeriene cu jucătorii săi.

"La gol, Busuladzici l-a pierdut din marcaj pe Laporte. Bilbao e de top 3 în Spania la jocul la cap, cu asemenea juăcători nu ai șanse dacă îi pierzi din macaj.

E adevărat că Nemec n-a câștigat dueluri aeriene, dar urmăriți campionatul Spaniei și vedeți câți atacanți câștigă dueluri cu Etxeita și Laporte! E foarte greu, sunt înalți și foarte buni, sunt de top. Athletic are cinci jucători de peste 1.84, dintre care doi de 1.90", a declarat Contra, la conferința de presă de după meciul cu echipa bască.

Dinamo a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Athletic Bilbao din meciul tur al preliminariilor Europa League (DETALII AMĂNUNȚITE, AICI)

• Meciul retur va avea loc joi, 3 august, de la ora 21:45, la Bilbao. Partida va fi liveTEXT pe GSP.RO