INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  STATISTICĂ

Africanii cuceresc Europa » Doi algerieni au marcat primele hattrick-uri ale sezonului în CL şi EL

Articol de GSP - Publicat joi, 18 septembrie 2014 00:00 / Actualizat joi, 18 septembrie 2014 22:32

Primele meciuri din faza grupelor cupelor europene au adus şi primele hattrick-uri. Surpriza mare este că ambii marcatori sînt născuţi în Algeria, naţională care a atins faza optimilor la Campionatul Mondial din acest an.
Brahimi a spart gheaţa ieri, cînd Porto s-a impus cu 6-0 în faţa lui BATE Borisov. Acesta a deschis scorul în minutul 5 şi a majorat diferenţa după jumătate de oră de joc. Tot el a marcat şi golul de 4-0 cu o execuţie spectaculoasă din lovitură liberă. Brahimi a devenit astfel primul jucător african care marchează de trei ori într-un meci din Liga Campionilor.

Performanţa sa a fost repetată şi în Europa League. Astăzi, Soudani a marcat de trei ori în mai puţin de 30 de minute în faţa Astrei. Acesta a înscris în minutele 17, 24, 45+1, spulberînd şansele giurgiuvenilor de a mai lua un punct în faţa lui Dinamo Zagreb.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”