INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  DINAMO - ATHLETIC BILBAO, 27 IULIE

Athletic Bilbao merge ceas în cantonamentul din Elveția! Spaniolii au învins FC Sion

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 iulie 2017 21:46

Athletic Bilbao a câștigat o partidă amicală disputată în Elveția cu FC Sion, scor 2-0.

Spaniolii au profitat de autogolul lui Zverotici din minutul 37 și au deschis scorul. Raul Garcia a majorat diferența în minutul 52 și a stabilit scorul final.

Dinamo va întâlni Athletic Bilbao în turul 3 din preliminariile pentru Europa League pe 27 iulie. Returul se va disputa în Spania o săptămână mai târziu.

Echipa lui Bilbao în prima repriză: Herrerín - Laporte, San Jose, Beñat, Susaeta, Lekue, De, Marcos, Sabin Merino, Aduriz, Vesga, Aketxe

Echipa lui Bilbao în a doua repriză: Simón - Bóveda, Núñez, Etxeita, Balenziaga, Eraso, Iturraspe, Unai, Raúl, Córdobal, Villalibre

40.000.000 €a costat cel mai scump jucător plecat vreodată de la Bilbao, Javi Martinez la Bayern (2012). Dinamo a luat 5,5 milioane de euro pe Ștefan Radu, vândut la Lazio (2008)

Athletic Bilbao
- Anul înființării: 1898
- Valoare: 172 de milioane de euro
- Antrenor: Jose Angel Ziganda (50 de ani)
- Vedete: Susaeta, Aduriz, Muniain, Iturraspe, Raul Garcia, San Jose
- Trofee: 8 titluri de campioană, 23 de Copa del Rey, 2 Supercupe ale Spaniei
- Performanțe europene: sferturi de finală CCE (1957), finala Cupei UEFA (1977), finala Europa League (2012)