INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  AEK LARNACA - STEAUA 1-1

EXCLUSIV. Levy a demisionat. Gigi: "Vine Ilie Stan, e disperat să antreneze Steaua"

Articol de GSP - Publicat joi, 29 septembrie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 30 septembrie 2011 01:21

Ronny Levy a demisionat.

UPDATE 01:15 // Gigi Becali a intervenit ulterior, adăugînd: "Am vorbit cu Ilie Stan şi cu altcineva. Mă mai consult, dar el e favorit la ora asta. Mai vorbesc mîine şi cu apropiaţii mei. E disperat, e visul lui să antreneze Steaua. O dată în viaţă trece trenul, dacă nu te urci în el trece. L-am întrebat pe Iordănescu şi mi-a zis că munceşte foarte mult şi mie asta îmi place. A mai zis că ţine la disciplină, exact două condiţii pe care le vreau eu. Degeaba ştia tactică Levy dacă vorbea numai în engleză"

În urmă cu cîteva minute, Levy i-a strîns pe jucători în jurul lui pe aeroportul din Larnaca şi i-a anunţat că nu vor mai continua împreună. Israelianul le-a mulţumit pentru colaborare şi le-a strîns mîinile.

În direct la sportro, Gigi Becali a declarat: "Voi aduce la echipă un antrenor tînăr, cum are Dinamo"

"Dacă nu joci fotbal nu poţi să cîştigi! Nu ai cum să baţi dacă nu rişti şi tu joci mereu cu 3 închizători. Da, nu ştiu, poate îşi dă el demisia şi nu îl dau eu afară. Nu sînt supărat, n-am ce să le reproşez jucătorilor. Un lucru e sigur, nu mai vine nici un antrenor străin dacă nu ştie limba română. Larnaca e o echipă de Divizia C, bine că am făcut egal! O să pun un antrenor tînăr cum are Dinamo.

Nu-l mai las pe MM să pună antrenorul! Într-un fel e şi vina lui că echipa nu joacă nimic.Dacă Gabi Caramarin avea licenţa PRO îl lăsam antrenor. Poate vine Ilie Stan"

În curs de actualizare.

Steaua a remizat din nou în grupele Europa League, 1-1 în deplasare contra lui AEK Larnaca. Cele două goluri ale partidei au fost marcat în repriza secundă. Ciprioţii au înscris primii, prin Mrdakovici în minutul 60, în timp ce pentru Steaua a marcat Mihai Costea cinci minute mai tîrziu.

VEZI MAI JOS O GALERIE FOTO DE LA MECI!

Bye, bye, Levy? » Becali: "M-am convins, ştiu exact ce trebuie făcut! Bine că nu m-am dus acolo"

Grupa J
1. Schalke    2    1    1    0    3-1    4p
2. Maccabi Haifa    2    1    1    0    2-3    3p
3. Steaua    2    0    2    0    1-1    2p
4. AEK Larnaca    2    0    1    1    1-2    1p
Etapa viitoare (20 octombrie, ora 20:00): AEK Larnaca-Schalke, Maccabi Haifa-Steaua

În primele 15 minute, "roş-albaştrii" au dominat categoric partida cu ciprioţii, şutînd de 5 ori la poarta lui Fortin. Tatu a fost cel mai aproape de gol, brazilianul reluînd spectaculos de la 11 metri, dar puţin peste poartă.

Primul şut al ciprioţilor a venit abia în minutul 20, cînd Priso a şutat mult peste din unghi. În celălalt meci al grupei, Schalke a cîştigat cu 3-1 în faţa lui Maccabi Haifa.

În prima partidă din faza grupelor, AEK Larnaca a pierdut în Israel, 0-1 cu Maccabi Haifa, în timp ce Steaua a remizat la Cluj, 0-0 cu Schalke.

Partida este în direct pe PRO TV şi liveTEXT pe GSP.RO. Amănunte de la toate meciurile din Europa League aflaţi şi de la Radio GSP!

Stadion GSP (Nicosia)

Echipe de start:

AEK Larnaca: 14. Fortin - 20. Demetriou, 19. De Cler, 6. Dimech, 5. Van Dijk - 7. Linssen, 8. Skopelitis, 10. G. Garcia - 21. Priso, 9. Mrdakovici, 39. Kingsley
Antrenor: Ton Caanen
Rezerve: 1. Negri, 11. Pavlou, 15. Kastanas, 29. Mitidis, 33. Prodromou, 27. Ruben Gomez, 23. Pintado
Absenţi: -

Steaua: 1. R. Stanca - 3. Emeghara, 4. Iliev, 6. Gardoş, 14. Latovlevici - 11. Prepeliţă, 55. Bourceanu, 5. Brandan, 10. Cr. Tănase - 77. Tatu, 9. M. Costea
Antrenor: Ronny Levy
Rezerve: 95. V. Cojocaru, 23. Geraldo, 7. Fl. Costea, 18. Martinovici, 24. Rusescu, 26. Bicfalvi, 90. Nikolici
Absenţi: Galamaz, G. Matei, Răduţ (accidentaţi)

Arbitru: Mark Courtney. Asistenţi: Eamon Shanks, Paul Munn (toţi din Irlanda de Nord)

UPDATE 19:15 // Stadionul a izbucnit la intrarea echipei pe teren. Suporterii Stelei cîntă şi încurajează Steaua, afişînd şi deja celebrul banner: "Alături de Mihai Neşu"

UPDATE 19:00 // În tribunele stadionului din Larnaca sînt 1.500 de suporteri, toţi stelişti