INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  GENT - VIITORUL 5-0

FOTO » Gent - Viitorul 5-0! Umilinţă pentru echipa lui Hagi, la debutul în cupele europene

Articol de GSP - Publicat joi, 28 iulie 2016 18:12

Viitorul a fost umilită de Gent, în prima manşă din turul al treilea preliminar al Europa League, scor 0-5.

FINAL  Gent - Viitorul 5-0
Mitrovici '18, Coulibaly '37, Coulibaly '51, Depoitre '56, Neto '67

Gent a controlat prima repriză şi a deschis scorul în minutul 16, printr-o lovitură de cap a lui Mitrovici, în urma unui corner executat de Kuma. Belgienii şi-au majorat avantajul în minutul 37, când Coulibaly a reluat cu capul în poartă, de lângă Ţîru, centrarea trimisă de Foket.

Cele mai mari ocazii ale Viitorului au venit pe finalul primei rezprize, în urma unei acţiuni de atac prelungite, în care Rinne a fost nevoit să respingă în două rânduri, la reluările lui Iancu şi Marin.

Dominaţia celor de la Gent a continuat şi în partea a doua a meciului, când belgienii şi-au majorat avantajul prin golurile reuşite de Coulibaly şi Depoitre, în minutele 50, respectiv 56. Acelaşi Depoitre ar fi putut duce scorul la 5-0, dar a lovit bara în minutul 60 al meciului.

Neto a marcat şi cel de-al cincilea în poarta lui Râmniceanu, cu o lovitură de cap, după pasa primită de la Milicevici.

Viitorul a rămas în 10 în minutul 79, după ce Ţîru a suferit o accidentare gravă şi a fost transportat de urgenţă la spital. Gheorghe Hagi efectuase deja toate schimbările până la acel moment.

♦ Fotbaliştii Viitorului au ieşit la încălzire îmbrăcaţi în tricouri care avea mesajul "Be strong, Cristi!", pentru Cristi Manea, al cărui tată a dececdat cu câteva zile în urmă.

♦ Gheorghe Hagi a primit o lovitură chiar înainte de startul partidei de la Gent. Tehnicianul Viitorului nu se va putea baza pe Brandan, unul dintre cei mai experimentaţi jucători din lot, din cauza unei accidentări.

Echipele de start:

Gent: Rinne - Nielsen, Mitrovici, Gershon - Foket, Kums, Neto, Saief - Matton, Depoirte, Coulibaly
Rezerve: Thoelen, Kujovic, Schoofs, Perbet, Simon, Horemans, Milicevic
Antrenor: Hein Vanhaezebrouck

Viitorul: Râmniceanu - Benzar, Ţâru, Carp, Cr. Ganea - R. Marin, I. Filip, Purece - Iancu, Chiţu, Fl. Tănase
Rezerve: Buzbuchi, Buzbuchi, Rădoi, Casap, Rusu, Nedelcu, Hodorogea, Nimely
Antrenor: Gheorghe Hagi

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”