INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SEMIFINALE

FOTO + VIDEO Turul semifinalelor Europa League » Meci nebun între Șahtior și Sevilla + victorie dramatică în Villarreal - Liverpool

Articol de GSP - Publicat joi, 28 aprilie 2016 23:57

Astăzi s-a dispuat manșa tur a semifinalelor Europa League și au fost două meciuri spectaculoase. Returul va avea loc săptămâna viitoare, pe 5 mai.

Șahtior - Sevilla 2-2

(Marlos 23', Stepanenko 36'/Vitolo 6', Gameiro 81'-pen.) - VIDEO

În Ucraina, Șahtior și Sevilla au terminat la egalitate, scor 2-2, după un meci spectaculos. Spaniolii au deschis scorul rapid, în minutul 6, prin Vitolo, dar elevii lui Mircea Lucescu au trecut în avantaj până la pauză, grație golurilor lui Marlos și Stepanenko. Ultima reușită a fost în minutul 81, când Gameiro a marcat din penalty.

Șahtior: Pyatov - Srna, Kucher, Rakitsky, Ismaily - Malyshev, Stepanenko - Marlos, Kovalenko, Taison - Ferreyra
Rezerve: Kanibolotsky, Wellington, Bernard, Shevchuk, Kobin, Ordets, Eduardo
Antrenor: Mircea Lucescu

Sevilla: Soria - Mariano, Rami, Carrico, Escudero Palomo - Krychowiak, N'Zonzi - Vitolo, Banega, Konoplyanka - Gameiro
Rezerve: Rico, Kolodziejczak, Krohn-Dehli, Iborra, Cristoforo, Coke, Llorente
Antrenor: Unai Emery

Villarreal - Liverpool 1-0 (Adrian Lopez 90+2) - VIDEO

În al doilea meci, meciul Villarreal - Liverpool s-a încheiat dramatic, cu victoria gazdelor. În minutul 90+2, Adrian Lopez a marcat singurul gol al meciului, cu un șut din 10 metri, după o cursă perfectă a lui Denis Suarez.

Villarreal: Asenjo - Mario Gaspar, Bailly, Ruiz, Costa - dos Santos, Pina, Bruno, Suarez - Soldado, Bakambu
Rezerve: Areola, Musacchio, Samuel, Trigueiros, Castillejo, Adrian, Rukavina
Antrenor: Marcelino Garcia

Liverpool: Mignolet - Clyne, Toure, Lovren, Moreno - Lallana, Allen, Lucas Leiva, Milner - Firmino, Coutinho
Rezerve: Ward, Benteke, Sturridge, Ibe, Skrtel, Smith, Chirivella
Antrenor: Jurgen Klopp

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”