INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SEMIFINALELE EL

VIDEO+FOTO Atletico dă lovitura pe terenul lui Arsenal, deși a jucat aproape tot meciul în 10 oameni! OM, pas uriaș spre finala de la Lyon

Articol de GSP - Publicat joi, 26 aprilie 2018 23:55

Joi seară s-au disputat meciurile tur din semifinalele Europa League. Arsenal a terminat la egalitate cu Atletico Madrid, 1-1, în timp ce Olympique Marseille a făcut un pas mare spre finală, după ce a trecut de Salzburg, 2-0.

• Partidele retur din semifinalele Europa League vor avea loc joi, 3 mai. Finala va fi găzduită de orașul Lyon, Franța, pe 16 mai.

Imagini pentru arsenal logo ARSENAL - Imagini pentru atletico madrid logo png ATLETICO MADRID 1-1
AU MARCAT: LACAZETTE 61 / GRIEZMANN 82

clipboard01 Vrsaljko (jucător Atletico) a fost eliminat în mintul 10
clipboard01 Simeone (antrenor Atletico) a fost trimis în tribună în minutul 12

Englezii au avut parte de un mare avantaj după ce Vrsaljko a primit cartonașul roșu încă din minutul 10. Atletico avea să joace mai mult de 80 de minute fără un om. Arsenal a presat și a căutat golul în permanență.

Elevii lui Arsene Wenger au reușit să deschidă scorul în minutul 51, când Lacazette a fructificat pasa lui Willshere. Arsenal deja se gândea cum să abordeze returul de peste o săptămână, însă Griezmann n-a iertat amorțirea apărării adverse și a înscris în minutul 82.

Arsenal: Ospina - Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal - Xhaka, Wilshere, Ramsey - Özil, Lacazette, Welbeck
Rezerve: Cech, Holding, Maitland-Niles, Kolasinac, Chambers, Iwobi, Nketiah
Antrenor: Arsene Wenger

Atletico Madrid: Oblak - Vrsaljko, Gimenez, Godin, Lucas - Correa, Thomas, Saul, Koke - Griezmann, Gameiro
Rezerve: Werner, Savici, Gabi, Vitolo, Olabe, Torres, D. Costa
Antrenor: Diego Simeone

Imagini pentru olympique marseille logo  OLYMPIQUE MARSEILLE - Imagini pentru fc salzburg logo  SALZBURG 2-0
AU MARCAT: THAUVIN 16, N'JIE 63

OM a făcut un pas mare spre finală după victoria de pe "Velodrome" contra austriecilor. Prima repriză a aparținut clar francezilor, care au și marcat în minutul 15, prin Thauvin.

Și începutul de repriză secundă a fost tot al gazdelor, care au majorat diferența grație reușitei lui N'Jie, intrat pe teren de doar 3 minute. Din acest moment austriecii au trecut la cârma jocului. Aceștia au avut mai multe ocazii importante, printre care și o bară. N-au reușit totuși să puncteze și vor avea o misiune foarte dificilă la retur.

Marseille: Pele - Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi - M. Lopez, Sanson - Thauvin, Payet, Ocampos - Mitroglou
Rezerve: Escales, Rolando, Bedimo, Nijie, Sertic, Germain, Anguissa
Antrenor: Rudi Garcia

Salzburg: Walke - Lainer- Ramalho, Caleta-Car, Ulmer - Haidara, Samassekou, Walke, Berisha - Hwang, Dabbur
Rezerve: Stankovici, Onguene, Yabo, Minamino, Gulbrandssen, Pongracici, Schlager
Antrenor: Marco Rose

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia