INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  RAPID - SLASK WROCLAW 1-1

FOTO Rapid remizează 1-1 cu Slask şi merge în grupele Europa League după 5 ani!

Rapid - Slask +4   FOTO
Rapid - Slask

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 august 2011 00:00 / Actualizat joi, 25 august 2011 22:58

Rapidul a avut cel mai uşor retur dintre echipele româneşti, după victoria cu 3-1 din Polonia, cu Slask Wroclaw. Giuleştenii au controlat jocul, au marcat prin Pancu ('12) şi  au fost egalaţi în prelungiri de Slask. Alb-vişiniii merg în grupele Europa League după 5 ani de pauză.

ECHIPELE DE START:
RAPID
Coman - Rui Duarte, Marcos Antonio, Burcă, Bozovic - I. Apostol, Alexa, Herea - M. Roman, Pancu, Surdu
Rezerve: Straton, Ezequias, C. Deac, Cassio, Grigorie, Sburlea, Glauber

RAPID

SLASK
Kelemen - Pawelec, Wasiluk, Pietrasiak, Socha - Elsner, Sobota -  Madej, Gancarczyk, Cetnarski - C. Diaz
Rezerve: Zukowski, Celeban, Spahic, Dudek, Voskamp, Sztylka, Cwielong

Rapidul a luat o opţiune serioasă încă din meciul tur, iar azi vor fi nevoiţi să apere la Timişoara avantajul de 2 goluri. Răzvan Lucescu nu are nici un absent pentru această partidă, dar se teme de faptul că adversarii îşi vor juca şi ultima şansă, lipsiţi fiind de orice presiune: "Adversarii noştri vor fi relaxaţi, nu mai au nimic de pierdut şi vor lupta pînă în ultimul minut. Au o mentalitate precum a nemţilor, e şi normal, sînt aprope unii de ceilalţi. Încă nu sîntem calificaţi, mai trebuie să transpirăm ca să ajungem în grupe".

Tot în efectiv complet sînt şi adversarii rapidiştilor, Slask neavînd nici un jucător absent.