INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  LYON - BEȘIKTAȘ 2-1

UEFA a decis: sancțiuni usturătoare pentru Lyon și Beșiktaș după incidentele grave din tur!

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat miercuri, 19 aprilie 2017 21:24

Lyon și Beșiktaș au primit interdicție cu suspendare în competițiile europene după încidentele din meciul tur al sfertului de finală Europa League, scor 2-1. Pedeapsa dictată de UEFA este pe o perioadă de doi ani, urmând să se activeze la prima abatere disciplinară.

De asemenea, cele două cluburi au fost amendate cu câte 100.000 €, iar un fan al turcilor a fost pedepsit cu două luni de închisoare în urma înregistrărilor video.

Organizarea inadecvată, blocarea căilor de acces, utilizarea materialelor pirotehnice sau invazia pe teren a suporterilor sunt printre acuzațiile aduse de Comisia de Disciplină UEFA împotriva celor două cluburi.

Francezii pornesc cu un avantaj minim în returul de la Istanbul după victoria din Hexagon. Tolisso și Morel au întors atunci soarta partidei în doar 2 minute, turcii deschizând scorul încă din primul sfert de oră prin Ryan Babel.

44.000de fani ai lui Beșiktaș vor crea o atmosferă incendiară pe noul Vodafone Arena în meciul de mâine seară, care poate fi urmărit în direct pe Dolce Sport 3 şi liveTEXT pe gsp.ro

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Ședința s-a încheiat! Cristiano Bergodi a plecat OFICIAL de la Rapid: „Mulțumim pentru momentele frumoase”