INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  REZULTATE

VIDEO + FOTO Rezultate-surpriză în manșa tur din "sferturile" Europa League » "Măcel" în Wolfsburg - Napoli!

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 aprilie 2015 00:08

Manșa tur din sferturile de finală ale Europa League a fost una a rezultatelor surprinzătoare. După primele 4 jocuri, o singură echipă este foarte aproape de calificare.

Napoli s-a impus surprinzător pe terenul lui Wolfsburg, scor 1-4. Rezultatul uimește, mai ales dacă ne uităm pe forma excelentă a gazdelor.

În ultimele 7 meciuri nemții aveau 6 victorii și o remiză, iar în turul precedent eliminaseră Inter după două victorii, scor general 5-2.

Higuain (15), Marek Hamsik (23, 64) și Gabbiadini au punctat pentru italieni, care sînt cu un pas în semifinalele competiției. Bendtner a redus din diferență cu 10 minute înainte de final, însă șansele echipei sale de a trece mai departe sînt reduse.

Aproape de un egal prețios

Zenit Sankt Petersburg n-a reușit să scoată un egal mare pe terenul Sevillei, deși a deschis scorul. Ryazantsev a marcat în minutul 29, însă Bacca a egalat în minutul 73, iar Denis Suarez a dat lovitura de grație cu două minute înainte de final (2-1).

Calificarea este încă deschisă, însă spaniolii vor pleca la meciul retur cu prima șansă, Sevilla dovedind în multe rînduri în acest sezon că este foarte greu de învins.

S-au anulat reciproc

Club Brugge și Dnipro au remizat în Belgia, scor 0-0, la capătul unui meci plin de ocazii. Cele mai multe au fost în dreptul ucrainenilor, însă cele mai periculoase au venit din partea belgienilor.

Meciul retur va fi probabil mult mai interesant, Dnipro fiind recunoscută pentru forța pe care o are pe teren propriu.

Egalați în PRelungiri

Dominată copios de Fiorentina, Dinamo Kiev a fost aproape de a cîștiga partida tur în fața italienilor. Lens a deschis scorul cu 10 minute înainte de pauză, însă forța italienilor s-a făcut simțită pe finalul jocului.

Babacar a reușit să marcheze și să-și transforme echipa în mare favorită la calificarea în semifinale.

Returul se anunță unul foarte greu pentru fosta adversară a Stelei, italienii avînd evoluții foarte bune pe teren propriu.

LIVETEXT LA MECIURILE DIN EUROPA LEAGUE

Club Brugge Brugge - Dnipro Dnipro 0-0

VEZI LIVETEXT PARTIDA

Brugge: Ryan; Mechele, Simons, De Bock, Silva; De Fauw, Vormer, Vazquez, Oulare; Izguierdo. Refaelov

Dnepr: Boyko; Fedetskiy, Douglas, Cheberyachko, Matos; Luchkevych, Fedorchuk, Kankava, Konoplyanka, Rotan; Kalinić

VIDEODyn. Kiev Dinamo Kiev - Fiorentina Fiorentina 1-1 (Lens 36 / Babacar 90+2)

Dinamo Kiev: Shovkovski, Danilo Silva, Khacheridi, Dragovic, Antunes, Sydorchuk, Rybalka, Yarmolenko, buyalsky, Lens, Teodorzyk

Fiorentina: Neto; Tomovic, Gonzalo, Savic, Alonso; Mati Fdez, Badelj, Borja Valero; Joaquín, Mario Gómez, Salah

VIDEO Sevilla Sevilla - Zenit Petersburg Zenit 2-1 (Bacca 73, D. Suarez 88 / Ryazantsev 29)

Sevilla: Rico; Coke, Pareja, Kolo, Trémoulinas; Krycho, Iborra; Vidal, Banega, Reyes; Gameiro

Zenit: Lodygin; Neto, Garay, Lombaerts, Anyukov; Javi García, Witsel; Shatov, Ryazantsev, Rodić; Rondón

VIDEO Wolfsburg Wolfsburg - Napoli Napoli 1-4 (Bendtner 80 / Higuain 14, Hamsik 23, 64, Gabbiadini 77)

Wolfsburg: Benaglio, Vieirinha, Naldo, Knoche, Rodriguez; LuizGustavo, Guilavogui; Caligiuri, DeBruyne, Schurrle; Dost

Napoli: Andujar; Maggio, Albiol, Britos, Ghoulam; David Lopez, Inler; Callejon, Hamsik, Mertens; Higuain