INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  NAPOLI - DNIPRO 1-1

VIDEO Greşeala de arbitraj din cauza căreia Napoli poate pierde calificarea în finala Europa League » Preşedintele napolitanilor a răbufnit la conferința de după meci

Articol de GSP - Publicat vineri, 08 mai 2015 09:27

Napoli şi Dnipro au oferit cel mai echilibrat meci din manşa tur a semifinalelor Europa League, după ce ambele formaţii au terminat la egalitate, 1-1.

Italienii au deschis scorul în minutul 50, prin Lopez, însă cu numai 9 minute înainte de final au fost egalaţi. Seleznyov a marcat din interiorul careului mic, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Fedetskiy.

Atacantul de 29 de ani se afla, într-o poziţie clară de ofsaid, însă arbitrul asistent n-a semnalizat-o şi golul a fost validat. Astfel, italienii se deplasează în Ucraina cu dezavantajul golului primit în deplasare. VIDEO

Preşedintele lui Napoli, Aurelio De Laurentiins, şi-a vărsat nervii pe şeful de la UEFA, Michel Platini, căruia îi sugerează să plece de la cîrma forului european.

"Sînt absolut furios! A fost ofsaid! Vor să dăm importanţă unei competiţii lipsite de valoare. Nu poţi numi în semifinală şase arbitri incapabili. Sper că Platini se gîndeşte la ce s-a întîmplat într-o cameră întunecată din sediul UEFA de la Nyon. Poate că a trecut vremea lui şi e mai bine să plece.

Eu nu îmi pot critica jucătorii, pentru că au dat tot, dar dacă Dnipro are arbitrul de partea ei... Înseamnă că Napoli îi irită pe unii şi Europa League trebuie să meargă în Spania, la Sevilla, din nou", a spus De Laurentiins.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”