INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  STEAUA - DINAMO KIEV 0-2

VIDEO şi FOTO » Adio, Europa! Steaua - Dinamo Kiev 0-2. Steaua ratează calificarea în primăvară

Articol de - Publicat joi, 11 decembrie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 07 ianuarie 2015 11:47

Steaua a fost învinsă de Dinamo Kiev în ultima etapă a grupelor Europa League, scor 2-0. N-a putut profita astfel de victoria lui Rio Ave cu Aalborg, 2-0. Ucrainenii şi danezii merg mai departe.

Ucrainenii au început mai bine şi în minutul 11 Kravets a rămas singur cu Arlauskis, dar a tras în plasa laterală. Un minut mai tîrziu, Chipciu a şutat bine de la marginea careului şi Shovkovskiy a respins în lateral. După un sfert de oră de joc Sînmărtean a obţinut o lovitură liberă, pe care a executat-o perfect pînă la Varela, însă acesta din urmă a trimis slab cu capul.

Cu două minute înainte de finalul primei părţi, Yarmolenko a fost găsit liber la 6 metri de poartă, dar şutul acestuia a fost dezamăgitor.

Penalty clar
În minutul 56, ucrainenii au fost iertaţi de un penalty evident. Steliştii au trimis o centrare în careul lui Shovkovskiy, Khacheridi a sărit la cap cu Szukala şi a lovit mingea cu mînă. Arbitrul nici nu i-a băgat în seamă pe fotbaliştii lui Gâlcă, iar cei de la Dinamo Kiev au plecat pe contraatac, însă doar norocul a făcut ca aceştia să nu marcheze.

Trei minute mai tîrziu steliştii au mai avut o ocazie monumentală prin Chipciu, care s-a băgat să-i "fure" o minge lui Tănase şi a tras în plasa laterală, deşi căpitanul roş-albaştrilor era într-o poziţie foarte bună de a înscrie.

Primul gol al lui Dinamo Kiev a fost marcat în minutul 71 de Yarmolenko, însă steliştii au contestat reuşita, susţinînd că fotbalistul ucrainean se afla într-o poziţie suspectă de ofsaid. În ultima fază de joc, Lens a profitat de o ieşire hazardată a lui Arlauskis şi a înscris cu poarta goală pentru 2-0.

Click aici pentru faze VIDEO de la meci!

Desfăşurarea liveTEXT a partidei:
Final de meci!
min. 93: GOL Dinamo Kiev! Lens profită de o ieşire hazardată a lui Arlauskis şi înscrie cu poarta goală

min. 87: Yarmolenko şutează din lateralul careului, Arlauskis respinge miraculos
min. 81:
Burda vede cartonaşul galben
min. 81:
Belhanda este înlocuit cu Buyalski
min. 78:
Adi Popa intră în locul lui Tănase
min. 71: GOL Dinamo Kiev! Yarmolenko înscrie dintr-o poziţie suspectă de ofsaid şi arbitrul validează golul
min. 65:
Miguel Veloso este înlocuit cu Sydorchuk
min. 61:
Rusescu intră în locul lui Bourceanu
min. 59:
Chipciu ratează cea mai mare ocazi de gol. Stelistul îi ia faţa lui Tănase, deşi căpitanul Stelei avea o poziţie mai bună şi şutează în plasa laterală
min. 45+1:
Papp vede cartonaşul galben şi va rata următorul meci în cazul unei calificări a Stelei
min. 45:
Keşeru şutează de la marginea careului, mingea este respinsă de portar, după care ajunge la Tănase, căpitanul Stelei şutează şi el, ucrainenii resping, balonul ajunge la Sînmărtean şi acesta pierde mingea
min. 43:
Yarmolenko este văzut liber, dar şutul acestuia este prea slab şi Arlauskis reţine
min. 42:
Tănase driblează un adversar, îi pasează lui Sînmărtean, iar acesta din urmă şutează din prima de la 16 metri
min. 39:
Prepeliţă ţine în teren un balon ca şi pierdut, centrează în careu, dar Dragovici respinge
min. 33:
Papp comite un fault în marginea terenului şi ucrainenii au o lovitură liberă periculoasă
min. 27:
Arlauskis este singurul jucător care a evoluat în toate cele 12 meciuri jucate de Steaua în acest sezon de cupe europene
min. 26:
Dragovici vede cartonaşul galben
min. 20:
Victoria Stelei de la Kiev din 2005 a fost ultima bifată de o echipă din România în faţa uneia din Ucraina în cupele europene. Au urmat 3 remize şi 7 înfrîngeri (ultimele 7 jocuri).
min. 17:
Prepeliţă bifează azi meciul cu numărul 30 în cupele europene, toate în tricoul Stelei
min. 16:
Tănase face un dribling scurt şi şutează la colţul scurt, însă goalkeeperul ucrainean reţine în doi timpi
min. 15:
Sînmărtean execută o lovitură liberă pînă la Varela care reia cu capul, dar portarul prinde cu siguranţă