INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  PRELIMINARII

VIDEO Un român a marcat în Europa League, dar echipa lui a ratat calificarea » Alți doi conaționali merg mai departe și vor da peste adversari dificili

Articol de GSP - Publicat vineri, 21 iulie 2017 10:03

Atacantul român Sergiu Buș a marcat primul gol de la venirea la Levski Sofia, punctând pentru bulgari în înfrângerea cu Hajduk Split din turul II al preliminariile Europa League, scor 1-2.

Introdus pe teren în minutul 57, Buș a deschis scorul în minutul 69, fructificând centrarea perfectă venită de la Cvetkovici. (VIDEO)

Echipa sa a încasat pe final două goluri, iar Hajduk s-a calificat în cele din urmă mai departe (1-3 la general).

Pentru Levski a evoluat și Neluț Roșu, jucătorul adus în această vară de la Viitorul. Mijlocașul a fost titular, fiind înlocuit spre finalul partidei.

Echipele pentru care evoluează alți doi români s-au calificat joi seara în turul III din Europa League

Lech Poznan, formația la care joacă Mihai Răduț, a obținut calificarea în turul III din Europa League după ce a învins-o pe Haugesund (Norvegia), scor 2-0. Polonezii au întors scorul după ce au pierdut manșa tur, disputată în deplasare, scor 2-3.

În meciul de joi, Răduț a fost introdus pe teren în repriza secundă.

Echipa românului va avea însă o misiune dificilă în turul III, unde va da peste formația olandeză FC Utrecht.

AEL Limassol, echipa pentru care evolueză fostul stelist Bogdan Mitrea, s-a calificat în turul III după ce a eliminat-o pe Progres Niedercorn (Luxemburg).

Românul a fost titular la victoria din retur a echipei sale, scor 2-1, după ce AEL Limassol se impusese și în tur, 1-0.

Austria Viena este viitoarea adversară a echipei românului în turul III.