INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  DECLARAȚII

Acuzațiile celor de la Sporting după înfrângerea cu Real Madrid! „Arbitrul m-a făcut să râd”

Articol de Cristian Adrian SecuJURNALISPORT - Publicat vineri, 16 septembrie 2016 19:05

Nuno Saraiva, directorul de imagine al celor de la Sporting Lisabona, a comentat în termeni duri maniera de arbitraj a brigăzii italiene conduse de centralul Paolo Tagliavento, după ce echipa sa a fost învinsă miercuri cu 2-1 de Real Madrid în debutul noului sezon al Ligii Campionilor.

Acesta a declarat că nu înțelege pe ce considerente a fost trimis în tribună antrenorul Jorge Jesus și nu crede că Ronaldo a fost faultat în faza din care portughezul a adus egalarea pe "Bernabeu".

„Brigada de arbitri nu ne-a explicat de ce ne-a trimis antrenorul în tribună. Fără el a fost foarte greu. Dar în orice zi trebuie să găsești ceva amuzant, iar deciziile arbitrului mi-au dat ocazia de a râde. Când am văzut raportul meciului, am râs. A, și a fost fault la Cristiano ? Nu, nu a fost!", a acuzat oficialul.

Saraiva crede că Real nu avea nevoie de ajutor și consideră că Sporting a demonstrat că se ridică la nivelul competiției.

„Când o echipă ca Real simte nevoia să declare în mod repetat că este cea mai bună echipă din lume, dar are nevoie de ajutor «extern» începând cu jumătatea primei reprize pentru a evita o înfrângere ce părea sigură, nu face decât să arate că suntem o echipă puternică. Pe «Bernabeu» am fost fantastici, atât pe gazon, cât și în afara lui. Nu avem nevoie de victorii morale, acelea servesc doar echipelor mici”, a concluzionat Saraiva.

Sporting a condus-o pe Real după golul lui Bruno Cesar din minutul 48. Ronaldo și Morata au întors scorul pe final, grație golurilor din minutele 89, respectiv 90+4.

Sporting se află în Grupa F a Ligii Campionilor, alături de Real, Dortmund și Legia Varșovia.

Fii parte din redacția noastră! S-a lansat Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!