LIGA CAMPIONILOR    •   

DREPTURI TV

Dolce şi DigiSport au luat Champions League pentru următoarele 3 sezoane. Transmite şi TVR un meci?

 
17 Aprilie 2012 12:35
 

Trofeul Ligii Campionilor foto: reuters

UEFA a anunţat numele televiziunilor care au preluat drepturile de televizare pentru următoarele trei sezoane (2012-2015) din Liga Campionilor, în România.

DolceSport şi DigiSport sînt cele două posturi care vor transmite meciurile de marţi şi miercuri, excepţie făcînd prima opţiune din ziua de marţi, care va fi transmisă de un post free-to-air, potrivit unui comunicat emis astăzi de DolceSport. Cele două reţele de televiziune au obţinut drepturile şi pentru opţiunea de internet şi pentru platformele de mobil.

"Există şi o televiziune „free to air”, TVR, care va transmite meciuri din această competiţie. Această televiziune va transmite cîte un meci din fiecare etapă de UEFA Champions League. Ea are prima opţiune din ziua de marţi de UEFA Champions League, în cazul în care există o echipă din România calificată", se arată în comunicatul dat de Romtelecom.

Dacă nici o echipă românească nu e calificată în grupe, atunci televiziunea free-to-air va avea marţi opţiunea a doua. Miercuri, indiferent dacă în competiţie e sau nu o echipă românească, televiziunea free-to-air nu transmite nici un meci, toate opţiunile fiind la Romtelecom şi la RCS&RDS.

Deşi în comunicatul oficial dat de Romtelecom se spune că TVR este postul free-to-air care va transmite un meci de UCL, problema va fi lămurită definitiv abia în zilele următoare. Spre seară, cei de la DolceSport au revenit cu precizarea că "TVR-ul era doar un exemplu de televiziune «free to air»"


Drepturile includ difuzarea tuturor meciurilor fie în direct, fie în reluare, precum şi rezumatele din cele două seri, dar şi magazinul săptămînal UEFA Champions League.

 
Comentarii (91)
1745flo  (3918 comentarii)
Postat de ockiu pe 17 Aprilie 2012, 21:24
:)) :)) :)) oh Doamne de cand astept o patratica pe buletinul de vot = NU VOTEZ pe nimeni! ... pana atunci ... alegem raul cel mai mic.
pai daca puy tu o patratica pe buletin, ti-l declara nul si degeaba ai batut drumul la sectia de votare, ca iese tot cine trebuie!:)))))
17 Aprilie 2012, 21:33   •   Comenteaza
1745flo  (3918 comentarii)
Postat de pacpacpac pe 17 Aprilie 2012, 20:53
se pare ca esti tu in eroare, nemultumirile lui nu sunt legate de faptul ca trebuie sa dea bani pentru a viziona un anumit meci.
" Mi s-ar parea normal ca majoritatea meciurilor importante sa fie pe canale la care are acces toata lumea, indiferent de furnizorul de cablu tv."
asta spunea amicul, dar ce poti face cand la noi in tara nu televiziunile, ci firmele de cablu cumpara drepturile de difuzare?
17 Aprilie 2012, 21:26   •   Comenteaza
ockiu  (7777 comentarii)
Postat de 1745flo pe 17 Aprilie 2012, 20:48
esti in eroare, niciunde in europa meciurile importante nu se vad moca! Sky, Premiere, etc. sunt pe bani multi, la noi doar la tvr poti avea prtentii pt ca suntem obligati sa le platim fara macar sa fim intrebati daca avem tv! e talharie la drumul mare, girata de alesii nostri dragi!
:)) :)) :)) oh Doamne de cand astept o patratica pe buletinul de vot = NU VOTEZ pe nimeni! ... pana atunci ... alegem raul cel mai mic.
17 Aprilie 2012, 21:24   •   Comenteaza
ockiu  (7777 comentarii)
Postat de cip02 pe 17 Aprilie 2012, 21:18
E o veste foarte proasta !!!! Calitatea filmarilor si transmisiilor TVRHD e MUUUULT peste ce overa Digi/ Dolce trecand peste faptul ca nu mi se pare normal sa fie transmise pe un post al unei firme de cablu poate doar in situatia in care acea firma ofera 100% acoperire in Romania ceea ce nu exista , oricum e mai simplu ca una din firme sa infiinteze un program gen Sport HD pentru o taxa de 3 Ron sa zicem cum exista si HBO , acel program sa ofere calitate si 90% din meciurile importante si sa fie disponibil ca optiune la toate firmele de cablu. Se pare ca TVR incaseaza taxa tv cam degeaba , dupa ce cu mare tam-tam au luat CM , acum au renuntat la CL .
taxa tv nu e incasata degeaba - ci pentru cine trebe - cum crezi ca sunt tinuti toti "lingaii" puterii acolo? cu foarte multi bani ...
aaaa pentru cel care plateste aceasta taxa este degeaba - ca el da bani si primeste .... p ...a aici da ai dreptate.
p.s. totusi cam tarziu - eu as vrea sa nu mai platesc aceasta taxa de vrio 10 ani - cica nu se poate - e musai - nare lingaul puterii din ce manca si ... trebe platit din baniii prostilor.
17 Aprilie 2012, 21:23   •   Comenteaza
cip02  (9 comentarii)
E o veste foarte proasta !!!! Calitatea filmarilor si transmisiilor TVRHD e MUUUULT peste ce overa Digi/ Dolce trecand peste faptul ca nu mi se pare normal sa fie transmise pe un post al unei firme de cablu poate doar in situatia in care acea firma ofera 100% acoperire in Romania ceea ce nu exista , oricum e mai simplu ca una din firme sa infiinteze un program gen Sport HD pentru o taxa de 3 Ron sa zicem cum exista si HBO , acel program sa ofere calitate si 90% din meciurile importante si sa fie disponibil ca optiune la toate firmele de cablu. Se pare ca TVR incaseaza taxa tv cam degeaba , dupa ce cu mare tam-tam au luat CM , acum au renuntat la CL .
17 Aprilie 2012, 21:18   •   Comenteaza