INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYERN - MAN. UNITED 3-1 (ÎN TUR 1-1)

După finala din 1999, Bayern a devenit coşmarul lui United în Liga Campionilor: ”Bestia ucigaşă”

Articol de - Publicat vineri, 11 aprilie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 11 aprilie 2014 00:02

Manchester United a fost calificată pentru două minute în semifinalele Ligii Campionilor. Apoi, reuşitele lui Mandzukici, Muller şi Robben au restabilit rapid ordinea în Europa, iar Bayern a mers mai departe.Acel triumf norocos din 1999, cînd i-a smuls lui Bayern trofeul din mîini, în prelungirile finalei de la Barcelona, pare să se fi transformat într-un blestem pentru Man. United. Niciodată de atunci, în trei confruntări KO (2001, 2010, 2014), toate în "sferturile" Ligii, "diavolii" n-au mai reuşit să treacă de nemţi.

Miercuri, pe Allianz Arena, au pierdut chiar brutal (1-3, după 1-1 în tur). Evra a deschis scorul şi fanii lui United visau cu ochii deschişi. Dar n-a durat decît două minute. "O dată trezită, bestia bavareză şi-a vînat adversarul, iar în cele din urmă l-a ucis", remarca ieri cotidianul spaniol ABC, pentru care Bayern e "o echipă ucigaşă". Ale cărei instincte primare se manifestă şi mai intens cînd adversarul e Man. United.

"United a ţinut monstrul o vreme la distanţă. Dar cînd acesta s-a dezlănţuit, n-a mai avut replică"
The Independent, cotidian englez

25 de şuturi au expediat bavarezii spre poarta lui De Gea (14 cadrate), faţă de 6 ale englezilor