INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYERN - ARSENAL 5-1

Echipa-record » Unic în Liga Campionilor: Bayern are 16 victorii în șir pe Allianz Arena!

Lewandowski e ca un avion pe lângă Mustafi la golul de 2-1 // FOTO Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat vineri, 17 februarie 2017 00:00

Bayern are 16 victorii în șir pe Allianz Arena, o serie nemaivăzută în Champions League.

De doi ani și jumătate, de la 1-0 cu Man. City pe 17 septembrie 2014 în grupe, Bayern bate tot acasă în Champions League. Ultimul, acest zdrobitor 5-1 în fața lui Arsenal. Al 16-lea succes european consecutiv pe Allianz Arena. Record în Ligă. Cu 58-9 golaveraj, o medie de 3,6 goluri date și 0,5 primite!

Miercuri, "tunarii" au fost ei. Robben a deschis scorul, o folha seca în vinclu, al 124-lea gol al olandezului în alb și roșu. După pauză, avalanșa germană. Lewandowski a sărit o jumătate de metru peste Mustafi, surprinzând portarul pe contre-pied.

În șapte minute, Thiago Alcántara a punctat de două ori, primul gol după o pasă cu călcâiul a aceluiași Lewa. Iar la final, Thomas Müller, ajuns rezervă în Bavaria, s-a revanșat cu întâia sa reușită din acest an. 5-1, un scor incredibil și pentru căpitanul Philipp Lahm: "A doua repriză a fost senzațională".

15goluri a marcat Lewandowski în timpul ultimelor 13 meciuri jucate acasă în Ligă