INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OPTIMI

FOTO » A fost nevoie de 16 penalty-uri pentru a se afla și a șasea echipă calificată în ”sferturile” Ligii Campionilor

Articol de GSP - Publicat marti, 15 martie 2016 23:37

Marți s-a jucat manșa retur din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Prima echipă calificată aseară a fost Manchester City, care a făcut 0-0 pe teren propriu cu Dinamo Kiev, însă a fost ajutată de victoria din tur, 3-1.

Atletico Madrid s-a calificat și ea pentru al doilea an consecutiv în sferturile Ligii, după un meci care s-a terminat abia după loviturile de departajare. Madrilenii și cei de la PSV n-au găsit drumul spre gol în cele două jocuri (tur-retur), iar meciul s-a decis abia după penalty-uri, scorul fiind 8-7.

Cel care a ratat penalty-ul de la PSV a fost Narsingh, la scorul de 7-7, iar apoi Juanfran a marcat golul decisiv.

Atletico Madrid - PSV 0-0 (8-7 după penalty-uri) (0-0 în tur),  liveTEXT

Atletico: Oblak - Juanfran, Gimenez, Godin, Filipe Luis - Koke, Fernandez, Gabi, Niguez - Carrasco, Griezmann
Rezerve: Moya, Correa, Gamez, Hernandez, Kranevitter, F. Torres, Vietto

PSV: Zoet - Arias, Bruma, Isimat, Moreno, Willems - Propper, Guardado, Van Ginkel - De Jong, Locadia
Rezerve: Pasveer, Schaars, Narsingh, Jozefzoon, Hendrix, Brenet

Manchester City - Dinamo Kiev 0-0 (3-1 în tur) liveTEXT

City: Hart - Zabaleta, Kompany, Otamendi, Clichy - Fernando, Fernandinho - Navas, Toure, Silva - Aguero
Rezerve: Caballero, Bony, Demichelis, Garcia, Kolarov, Mangala, Sterling

Kiev: Shovkovsky - Vida, Khacheridi, Dragovici, Antunes - Veloso - Yarmolenko, Garmash, Buyalskyy, Gusev - Teodorczyk
Rezerve: Rudko, Makarenko, Korzun, Gonzalez, Danilo Silva, Sydorchuk, Yakovenko

Un lucru interesant e că partida dintre City și Dinamo Kiev a fost arbitrată de brigada condusă de Ovidiu Hațegan. Alături de acesta mai sunt și asistenții Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe, Radu Ghinguleac și asistenții adiționali Alexandru Tudor și Sebastian Colțescu. Această brigadă va participa și la EURO 2016.

Până acum s-au calificat în ”sferturi” Wolfsburg, Real Madrid, PSG Benfica, Manchester City și Atletico Madrid.