INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ATLETICO MADRID - CHELSEA

FOTO şi VIDEO Atletico Madrid - Chelsea 0-0 » Londonezii au scăpat de asediul spaniolilor şi aşteaptă returul din Anglia

Articol de GSP - Publicat marti, 22 aprilie 2014 00:00 / Actualizat marti, 22 aprilie 2014 23:45

Chelsea a rezistat eroic în partida de pe Vicente Calderon cu Atletico Madrid, terminată la egalitate, scor 0-0. Astfel, Jose Mourinho poate rezolva calificarea la returul de peste o săptămînă de pe Stamford Bridge.

VEZI VIDEO CELE MAI IMPORTANTE OCAZII!

Diego Costa, Diego Ribas, Koke şi Mario Suarez l-au testat serios pe Schwarzer, portarul care i-a luat locul lui Cech în minutul 18 după ce acesta s-a accidentat.

Chelsea a tras primul şut pe spaţiul porţii abia în minutul 64 prin Frank Lampard, fotbalist care va lipsi la retur, fiind la limita cartonaşelor.

Ultima dispută dintre cele două a fost în vara lui 2012. Atunci, Atletico a spulberat-o pe Chelsea în Supercupa Europei, scor 4-1.

Echipele de start:

Atletico: Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe - Garcia, Gabi, Suarez, Koke - Diego - Costa

Rezerve: Aranzubia, Alderweireld, C. Rodriguez, Sosa, Tiago, Turan, Villa

Chelsea: Cech - Azpilicueta, Cahill, Terry, Cole - Mikel, Luiz, Lampard - Ramires, Torres, Willian

Rezerve: Schwarzer, van Ginkel, Schurrle, Oscar, Kalas, Ba, Ake

5 meciuri fără gol primit are Atletico printre care cel de azi şi Chelsea şi returul cu Barcelona

***

min. 90+6 - FLUIER FINAL!
min. 90+2 - Diego Costa reia cu capul de la 11 metri, prinde însă Schwarzer
min. 76 - Gabi şutează din lovitură liberă de la 25 de metri, mingea este respinsă cu un reflex uluitor de Schwarzer
min. 72 - Terry s-a accidentat şi el! Acesta va fi înlocuit de Schurrle. Locul în defensivă va fi luat de David Luiz
min. 68 - Chelsea se apără foarte bine, Atletico domină jocul fără probleme, dar nu reuşeşte să înscrie
min. 60 - Arda Turan intră în locul lui Diego Ribas
min. 55 - Schwarzer respinge greşit, mingea ajunge la Diego Ribas, însă şutul acestuia pe jos e reţinut de portarul oaspeţilor
min. 46 - A început repriza secundă!
min. 45+4 - PAUZĂ!
min. 45 - Diego Ribas trage de la mare distanţă, pe jos, dar Schwarzer reţine însă
min. 34 - Mario Suarez şutează cu efect, mingea trece la o palmă de bara porţii lui Schwarzer
min. 30 - Rau Garcia reia cu capul de la 11 metri, mingea trece însă peste poartă
min. 28 - Ramires şutează de pe partea dreaptă, slab însă şi mingea trece mult alături
min. 20 - Luiz reia din centrul careului puţin alături
min. 15 - Atletico domină partida! Prima ocazie a venit însă abia în minutul 15. Cech a scos de sub bară o centrare venită din corner. Mai mult, portarul oaspeţilor s-a accidentat şi va intra Schwarzer