INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OPTIMILE DE FINALĂ

FOTO şi VIDEO » Real Madrid, aproape calificată după victoria din Germania, scor 2-0 » FC Porto şi FC Basel vor juca pentru "sferturi" în Portugalia

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 februarie 2015 00:00 / Actualizat miercuri, 18 februarie 2015 23:39

Alte două partide din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor s-au desfăşurat miercuri seara. Capul de afiş al serii a fost meciul dintre Schalke 04 şi Real Madrid.

Deţinătoarea Ligii Campionilor n-a avut un meci uşor în Germania, unde a învins-o pe Schalke, scor 2-0, prin golurile lui Cristiano Ronaldo, din minutul 26, şi Marcelo, cu 11 minute înainte de final. VIDEO

A doua partidă a serii a fost cea dintre FC Basel şi FC Porto încheiată la egalitate, 1-1, golul gazdelor fiind reuşit după 11 minute de joc de Gonzalez, în timp ce pentru portughezi a marcat Danilo din penalty, în minutul 78. VIDEO

Celelalte două jocuri de marţi din " optimi" s-au încheiat la egalitate: PSG - Chelsea, 1-1, şi Şahtior - Bayern Munchen, 0-0.

***

Schalke: Wellenreuther - Uchida, Howedes, Matip, Nastasic, Aogo - Hoger, Neustader, Boateng - Choupo-Moting - Huntelaar
Rezerve: Wetklo, Kirchoff, Meyer, Fuchs, Ayhan, Barnetta, Platte

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Pepe, Varane, Marcelo - Kroos, Lucas Silva, Isco - Bale, Benzema, Cristiano
Rezerve: Navas, Chicharito, Arbeloa, Nacho, Jese, Illaramendi, Medran

FINAL 652346-basel.pngFC Basel - 652345-porto.pngFC Porto 1-1 (Gonzalez 11' / Danilo 78' penalty) VIDEO

Basel: Vaclik - Xhaka, Suchy, Samuel, Safari - Elneny, F. Frei, Zuffi - Gonzalez, Streller, Gashi
Rezerve: Vailati, Degen, Ajeti, Delgado, Hamoudi, Calla, Embolo

Porto: Fabiano - Danilo Luiz, Maicon, Marcano, Alex Sandro - Casemiro, O. Torres, Herrera - Tello, Jackson Martinez, Brahimi
Rezerve: Helton, Martins Indi, Evandro, Neves, Quaresma, Quintero, Aboubakar