INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  JUVENTUS ÎN FINALĂ

Italienii au planuri mari în finala cu Barcelona: "Nu mergem la Berlin să facem pe turiștii!"

Articol de GSP - Publicat joi, 14 mai 2015 00:19

Portarul campioanei Italiei, Gianluigi Buffon, a comentat calificarea în finala Ligii în dauna lui Real Madrid, 3-2 la general, și duelul care va urma, cu Barcelona.

"Am luptat mult pentru a ajunge aici. Vrem să cîștigăm finala cu Barcelona.

Nu putem merge la Berlin să facem pe turiștii. E un meci important pentru noi. Sînt mîndru de coechipierii mei, de ce am făcut azi. Am crescut mult.

Nu joci în fiecare zi o finală de Ligă și cînd ajungi în această situație trebuie să te impui", a declarat Buffon.

Finala dintre Juventus și Barcelona se va juca pe 6 iunie la Berlin.

Comentarii (15)
1075269712516368
GeorRge Hadade  •  21 Mai 2015, 12:26

Mikadoo...... Nu vb prostii pt ca in tur Juve a facut la fel cu Real,deci se compenseaza cimva.Oricum suturi pe spatiul portii au dat clasa Juve lui Real;) Real din 22 de ocazii au tras 5 pe poarta. Juve din 5 au tras 4 e poarta.iar la Juve acasa 8 suturi pe poarta fata de 3 Real.Nu fi copil indobitocit.daca ai intelege stilul de joc al fiecarei tari ai intelege ca italieni nu o sa puna niciodata pret pe atac cum fac nemtii,spaniolii,englezii,cum la fel nici acestia nu o sa isi organizeze o echipa incepand cu defensiva ! Nu scrie nicaieri ca daca Real valoreaza 700 de mil si Juve 200 trebuie ca Juve sa se dea la o parte !

dani_val
dani_val  •  14 Mai 2015, 18:51
Postat de juve30titluri pe 14 Mai 2015, 15:00

Juve a avut 3 situatii 1 la 1 cu Casillas. Ocaziile alea au fost mai mari decat toate ocaziile madrilenilor la un loc. Si in meciul tur Llorente a avut inca 2 situatii clare de a marca. Era culmea sa se califice Real cu un penalty cadou care nu se da in 99% din cazuri. Va bate Juve si in finala. Barca a dovedit ca nu stie sa se apere in returul cu Bayern cand a luat 3 goluri si daca nu avea portarul o zi foarte buna mai luau 2-3. Juve a luat doar gol din penalty in rest nimic. Nimeni nu se apara mai bine ca italienii, iar la Juve sunt jumatate de echipa italieni de nationala.

Pt toata lumea a fost evident faptul ca Barca in repriza secunda a jucat la trecerea timpului, sa te entuziasmezi ca Bayern a dat 3 goluri dar a primit 2? Asta in 20 de minute, dupa ce-au primit gol, au accelerat putin si le-au dat 2 goluri, daca faceau asta si-n repriza secunda mai inscriau cel putin unul, cand ai 2-1 la pauza si 5-1 la general o lasi moale, asta daca exista si fair play, dar nemtii nu cunosc acest termen, ei daca au 5-0 la pauza, poate sa fie adversarul cazut de tot, le mai da 5, nu stiu cand sa se opreasca. In privinta finalei, poate ca nu se apara la fel ca italienii, dar si atacul este superior, eu zic ca Barca are prima sansa, dar nu se stie niciodata.