INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  DORTMUND - MONACO 2-3

Jardim a reacţionat după atentatul de la Dortmund:"Ne-a fost greu să pregătim acest joc"

Articol de Tibi DemeterJURNALISPORT - Publicat joi, 13 aprilie 2017 16:24

Antrenorul lui AS Monaco, Leonardo Jardim, a declarat că jucătorii săi nu s-au putut concentra asupra partidei cu Borussia Dortmund din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după atentatul cu bombă de marţi.

Jardim a fost şi el de acord că decizia celor de la UEFA de a programa meciul la mai puţin de 24 de ore de la atacul care a vizat autocarul Borussiei a fost o greşeală, chiar dacă echipa lui s-a impus cu 3-2.

Dortmund a avut o prestaţie modestă în prima repriză a partidei de miercuri, fiind într-o dispoziţie mai bună doar în partea secundă.

"Cred că atacul cu bombă va rămâne în istorie mai mult decât meciul rezultatul partidei. Nu este neaparat o problemă despre fotbal, dar cu siguranţă extra-sportivă. Cred că fanii Borussiei şi suporterii noştri au lăsat o imagine bună. Sunt foarte fericit pentru atitudinea suporterilor celor două echipe", a spus Jardim.

Tehnicianul care a surprins întreaga lume a fotbalului în acest sezon a recunoscut că i-a fost greu să pregătească jocul.

"Desigur că pregătirea jocului nu a mai fost la fel. Ne-am pregătit de două ori pentru un meci. A doua zi de pregătire a fost mul mai dificilă. Acest lucru este normal: Jucătorii şi-au sunat ieri (marţi) familile, prietenii şi nivelul de concentrare nu a mai fost la cel mai înalt nivel.

AS Monaco s-a impus cu 3-2 în prima manşă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, prin golurile marcate de Kylian Mbappe şi autogolul lui Sven Bender, în timp ce Ousmane Dembele şi Shinji Kagawa au punctat pentru gazde.

Fii parte din redacția noastră! Participă la Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!