INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FC BARCELONA - APOEL

Legendar! Xavi Hernandez l-a egalat pe Raul în topul all time al prezenţelor în Liga Campionilor şi a fost ovaţionat la ieşirea de pe teren

Articol de - Publicat miercuri, 17 septembrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 28 septembrie 2014 16:46

Xavi Hernandez a bifat meciul cu numărul 142 în Liga Campionilor, contra lui Apoel Nicosia, egalîndu-l pe simbolul madrilen Raul Gonzalez.

Nu sînt luate în calcul fazele premergătoare celei a grupelor. Raul a condus acest top timp de mai bine de 10 ani. Căpitanul Barcelonei a fost titularizat pentru prima dată în acest sezon de antrenorul Luis Enrique. Catalanul a reuşit cele mai multe pase precise în prima repriză (94%). A fost schimbat cu Andres Iniesta în minutul 60.

FC  Barcelona a început cu: Ter Stegen - Alves, Bartra, Pique, Adriano - Xavi, Samper,  Sergi Roberto - Munir, Messi, Neymar

Puyol - 115

Xavi a debutat în cea mai importantă competiţie la nivel de club în 1998, contra lui Manchester United, scor 3-3. Are 3 trofee în palmares.

În topul prezenţelor în Liga Campionilor, incluzînd şi meciurile dinaintea fazei grupelor, pe cea mai înaltă poziţie se află Ryan Giggs, cu 151 de prezenţe. E urmat de Xavi, cu 148 de meciuri, iar pe 3 se află Raul, cu 144 de partide, pe 4 e Casillas, cu 143.

Meciul cu Apoel a fost cel de-al 300-lea al lui Dani Alves în tricoul blaugrana.

Gerard Pique a deschis scorul şi a urcat pe locul 3 în topul fundaşilor care au marcat cele mai multe goluri în Liga Campionilor. Prima poziţie e ocupată de Roberto Carlos, 16 reuşite, pe doi e Panucci, cu 11 goluri.