INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  VIITORUL - ȘERIFF 4-1

FC Viitorul U19 n-a avut nicio emoție cu Șeriff Tiraspol » Trupa lui Nicolae Roşca i-a executat pe moldoveni, scor 4-1

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 septembrie 2016 16:31

FC Viitorul U19 a câștigat partida tur din Liga Campionilor pentru Tineret, competiţie cunoscută şi sub denumirea de Youth League, în fața moldovenilor de la Șeriff Tiraspol, scor 4-1.

Trupa lui Nicolae Roşca a deschis scorul în minutul 10 prin Ciobanu, iar 22 de minute mai târziu Cicâldău a majorat diferența. În ultimul minut al primei reprize, moldovenii au redus din diferență prin Căruntu, care a executat o lovitură de pedeapsă. Ciobanu a făcut ”dubla” în minutul 65, iar în minutele de prelungire și-a trecut în cont hattrick-ul.

Deţinători ai titlului naţional U19 (8-0 în finala cu Ardealul Cluj), jucătorii antrenaţi de Nicolae Roşca au evoluat pe teren propriu în compania campioanei Republicii Moldova U19, Șeriff Tiraspol.

Partida FC Viitorul - Șeriff Tiraspol face parte din turul I al Youth League, iar returul va avea loc peste două săptămâni. Învingătoarea dublei manşe dintre FC Viitorul şi Șeriff Tiraspol va întâlni în turul secund pe câştigătoarea dublei confruntări dintre FC Zurich (Elveţia) şi Zrinski Mostar (Bosnia Herţegovina).

ECHIPELE DE START

FC Viitorul Youth (antrenor Nicolae Roşca): Tordai – Kilyen, Ghiţă, Băluţă, Dumitrescu – M. Ene, Iani, Casap – Ciobanu, Coman, Cicâldău
Rezerve: Dur-Bozoancă – Rusu, Vidrăsan, Manole, C. Ene, Drăguş, Căpuşă.

Șeriff Tiraspol Youth (antrenor Shota Makharadze): Bardîş – Boico, Chiperi, Voropai, Belousov – Podlisnic, Macalici – Grecul, Caimacov, Cobeţ – Căruntu.
Rezerve: Liharev – Nihaev, Carastoian, Berco, Anghelov, Stupac, Ciumacenco.

Arbitri: Peter Kralovic – Miroslav Benko, Erik Weiss (toţi din Slovacia); rezervă: Claudiu Marcu (Constanţa).