INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OPTIMILE DE FINALĂ

FOTO şi VIDEO Seara de Ligă a luat sfîrşit » Arsenal va avea misiune grea la Monaco acasă » Atletico trebuie să întoarcă rezultatul cu Leverkusen la Madrid

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 februarie 2015 00:00 / Actualizat miercuri, 25 februarie 2015 23:38

Săptămîna de Liga Campionilor s-a încheiat cu partidele din "optimi" dintre Leverkusen - Atletico Madrid şi Arsenal - Monaco, jocuri în care s-a marcat pe ambele stadioane.
Madrilenii au fost învinşi la Leverkusen cu scorul de 0-1, singurul gol al partidei fiind reuşit de Calhanoglu, în minutul 57 VIDEO.  De partea cealaltă, Arsenal a suportat să fie înfrîntă pe teren propriu de Monaco, scor 1-3. Kondogbia, cu 7 minute înainte de finalul primei reprize, Berbatov, în minutul 53, şi Carrasco, în ultimul minut de joc, au fost autorii celor trei goluri, în timp ce pentru englezi a marcat Chamberlain, în minutul 91. VIDEO

Aceste jocuri au venit după ziua de marţi, cînd Juventus a trecut cu 2-1 de Dortmund, iar Barcelona s-a impus în Anglia, pe terenul lui Manchester City, cu acelaşi scor.

Alte patru partide din "optimile" Ligii s-au disputat săptămîna trecută:

Şahtior - Bayern Munchen 0-0
PSG - Chelsea 1-1
Schalke - Real Madrid 0-2
FC Basel - FC Porto 1-1

***

FINAL 653193-arsenal.png Arsenal - 653194-monaco.png Monaco 1-3  (Chamberlain 91' / Kondogbia 38', Berbatov 53', Carrasco 94') VIDEO

Arsenal: Ospina - Bellerin, Mertesacker, Koscielny, Gibbs - Coquelin, Santi Cazorla - Alexis Sanchez, Ozil, Welbeck - Giroud

Monaco: Subasici - Toure, Wallace, Abdennour, Elderson - Kondogbia, Fabinho, Joao Mutinho - Dirar, Berbatov, Martial

FINAL 653195-lverkusen.png Leverkusen - 653196-atletico.pngAtletico Madrid 1-0 (Calhanoglu 57') VIDEO

Leverkusen: Leno - Hilbert, Papadopoulos, Spahici, Wendell - Castro, Bender - Bellarabi, Hakan Calhanoglu, Son Heung-Min - Drmici

Atletico: Moya - Juanfran, Miranda, Godin, Siqueira - Gabi, Tiago - Arda Turan, Griezmann, Saul Niguez - Mandzukici

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”