INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OPTIMI

FOTO și VIDEO Remontada franceză! Al doilea șoc al optimilor Ligii: trupa lui Guardiola ratează calificarea în fața lui Monaco, după ce o bătuse 5-3 în tur!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 15 martie 2017 16:56

Monaco și Atletico Madrid s-au calificat în această seară în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Francezii au revenit spectaculos în fața lui City și s-au impus cu 3-1, după ce pierduseră partida tur cu scorul de 3-5.

VIDEO » Monaco - Manchester City 3-1 (în tur 3-5)
A marcat: Mbappe '8, Fabinho '29, Bakayoko ' 77/ Sane '71
Click AICI pentru liveTEXT!

Tânărul-minune al lui Monaco, Mbappe, a deschis rapid scorul, după doar 7 minute , cu o reluare din fața porții, iar Fabinho a dublat avantajul gazdelor în minutul 29.

City a dat semne de revenire după pauză, când Sane a redus din diferență, însă Bakayoko a înscris golul calificării cu aproximativ un sfert de oră înainte de final.

1.18 era cota la pariuri înaintea meciului pentru ca City să se califice

Echipele de start:

Monaco: Subašici - Sidibé, Jemerson, Raggi, Mendy - Fabinho, Bakayoko, Silva, Lemar - Germain, Mbappé
Manchester City:
Caballero - Sagna, Stones, Kolarov, Clichy - Fernandinho - Sterling, Silva, De Bruyne, Sané - Agüero

FINAL » Atletico Madrid - Bayer Leverkusen 0-0 (în tur 4-2)

Atletico Madrid merge mai departe după remiza obținută pe teren propriu în fața lui Bayer Leverkusen. Victoria cu 4-2 din partida tur a fost suficientă pentru ca jucătorii antrenați de Diego Simeone să meargă mai departe.

Atletico Madrid: Oblak - Vrsaljko, Godin, Gimenez, Lucas - Carrasco, Koke, Partey -Niguez - Griezmann, Correa
Bayern Leverkusen:
Leno - Hilbert, Jedvaj, Dragovici, Wendell - Baumgartlinger, Kampl, Brandt, Bellarabi - Hernandez, Volland

Echipele calificate deja în această fază a competiției erau deținătoarea trofeului, Real Madrid, Barcelona, Bayern Munchen, Borussia Dortmund, Juventus și Leicester City.

Tragerea la sorți pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor va avea loc vineri, de la ora 13:00, iar cele două manșe de vor disputa pe 11 și 12 aprilie, respectiv 18 și 19 aprilie.