INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OPTIMI

FOTO + VIDEO Optimile Ligii: primul gol al lui Messi în duelurile cu Chelsea o salvează pe Barcelona + Bayern Munchen s-a distrat cu Beșiktaș, sub privirile lui Hațegan

Articol de GSP - Publicat marti, 20 februarie 2018 23:40

În această seară s-au disputat alte două meciuri din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Barcelona a remizat pe terenul lui Chelsea, 1-1, în timp ce Bayern Munchen a zdrobit-o pe Beșiktaș, 5-0.

Considerată outsider înaintea meciului, Chelsea a reușit o evoluție foarte solidă și a ținut-o în șah pe Barcelona timp de 75 de minute.

Cu Messi și Suarez aproape inexistenți în prima repriză, catalanii nu au avut mari realizări până în pauză. Deși Barcelona a avut posesia, ocaziile uriașe i-au aparținut lui Chelsea. Willian a zguduit bara lui Ter Stegen de două ori pe parcursul primei reprize.

Brazilianul Willian a avut mai mult noroc în repriza a doua, când a înscris superb, tot în urma unui șut de la distanță.

Messi a egalat cu 15 minute înainte de final. Lansat de Iniesta, care a profitat de o eroare a defensivei londoneze, starul argentinian nu a avut milă de Courtois. A fost primul gol ar argentinianului în duelurile cu Chelsea, după alte 8 "ciocniri" în care "Puricele" ratase inclusiv două penalty-uri.

S-a terminat 1-1, iar Barcelona pleacă cu prima șansă înaintea returului de pe Camp Nou.

FINAL » Chelsea - Barcelona 1-1
AU marcat: Willian '62 / Messi '75

TEXT / VIDEO

Echipele de start

Chelsea: Courtois- Azpilicueta, Christensen, Rudiger - Moses, Fabregas, Kante, Alonso - Willian, Hazard, Pedro
Rezerve: W. Caballero, G. Cahill, Drinkwater, Giroud, Hudson-Odoi, Morata, Zappacosta
Antrenor:
Antonio Conte

Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Pique, Umtiti, Jordi Alba - Rakitici, Busquets, Paulinho, Iniesta - Messi, L. Suarez
Rezerve: Cillessen, Dembele, Digne, Gomes, D. Suarez, Vermalen, A. Vidal
Antrenor:
Ernesto Valverde

Bayern Munchen a luat o opțiune serioasă de calificare după ce a obținut o victorie facilă pe teren propriu cu Beșiktaș, scor 5-0.

Bavarezii au avut o misiune ușoară, jucând cu un om în plus încă din minutul 16. Ovidiu Hațegan l-a eliminat pe Vida după un fault comis asupra lui Lewandowski în calitate de ulltim apărător (detalii, aici)

De acolo, Bayern a pus stăpânire pe joc și a deschis scorul înainte de pauză, prin Muller, care a înscris din careu după o pasă a lui Alaba.

Kingsley Coman a majorat avantajul lui Bayern în minutul 53, finalizând elegant după o pasă perfectă a lui Lewandoski.

Același Muller a reușit "dubla" în minutul 66, îndeplind o simplă formalitate după centrarea lui Kimmich.

Lewandoski a marcat golul 4 în minutul 79, după ce a profitat de o respingere greșită a goalkeeper-ului lui Beșiktaș. Tot polonezul a închis tabela în minutul 88, servit de Muller.

FINAL » Bayern Munchen - Beșiktaș 5-0
Au marcat: T. Muller '43, '66, K. Coman '53, Lewandowski '79, '88

Echipele de start:

Bayern Munchen: Ulreich - Kimmich, J. Boateng, Hummels, Alaba - Martinez - Vidal, J. Rodriguez - Muller, Lewandowski, K. Coman
Rezerve: Starke, Rafinha, Ribery, Robben, Sule, Tolisso, Wagner