INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OPTIMILE DE FINALĂ

VIDEO+FOTO » Shakespeare scrie istorie cu Leicester! Juventus merge și ea în "sferturile" Ligii alături de formația engleză

Articol de GSP - Publicat marti, 14 martie 2017 19:28

Marți seară s-au jucat alte două partide din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Chiar dacă Juventus - FC Porto se anunța a fi meciul serii, cea mai spectaculoasă partidă a fost cea dintre Leicester și Sevilla.

Englezii continuă să uimească lumea fotbalului! După ce în tur au pierdut în fața Sevillei, scor 1-2, de această dată Leicester, cu Craig Shakespeare la cârmă, a câștigat cu 2-0 și s-a calificat în "sferturile" Ligii.

Leicester a deschis scorul în minutul 26 prin Morgan, care a reluat foarte bine după o centrare venită din afara careului, iar la 9 minute după pauză Albrighton a stabilit scorul final.

Spaniolii aveau nevoie de un singur gol pentru a trimite meciul în prelungiri și au preluat inițiativa, însă Nasri i-a dat un cap în gură lui Vardy, în minutul 74, și a văzut al doilea cartonaș galben, fiind eliminat.

Cu toate acestea, Sevilla putea marca golul izbăvirii în minutul 79, când portarul Schmeichel a făcut un penalty, însă N'Zonzi a executat slab și goalkeeper-ul englezilor a apărat.

juventus - fc porto 1-0

De partea cealaltă, meciul dintre Juventus și FC Porto a fost condus de brigada românească în frunte cu Ovidiu Hațegan. Acesta a fost ajutat de Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe, Radu Petrescu, Sebastian Colțescu și Radu Ghinguleac.

Arbitrul român a văzut bine în minutul 41 un henț făcut de Maxi Pereira în careu și a dictat lovitură de pedeapsă și cartonaș roșu. Dybala a marcat fără nicio problemă și Juventus s-a impus cu 1-0.

Juventus - FC Porto 1-0 (2-0 în tur) (Dolce Sport 1)
A marcat: Dybala 41 p. (VIDEO)
min. 41: Maxi Pereira face un henț în careu și primește cartonaș roșu! Dybala a marcat din penalty!
min. 12:
Ovidiu Hațegan îi arată galben lui Cuadrado pentru un fault dur!
min. 6:
Dybala șutează de la 25 de metri, dar mingea trece puțin pe lângă poartă!

Juventus: Buffon - Alves, Bonucci, Benatia, Alex Sandro - Khedira, Marchisio - Cuadrado, Dybala, Mandzukici - Higuain
Rezerve: Neto, Barzagli, Chiellini, Lichsteiner, Pjaca, Pjanici, Rincon

FC Porto: Casillas - M. Pereira, Felipe, Marcano, Layun - D. Pereira - Andre, Torres, Brahimi - Soares, Silva
Rezerve: Jose Sa, Otavinho, Neves, Jota, Herrera, Depoitre, Boly

Leicester - Sevilla 2-0 (1-2 în tur) (Dolce Sport 2, Sport ro)
A marcat: Morgan 26, Albrighton 54 (VIDEO)

min. 80: N'Zonzi execută lovitura de pedeapsă, dar Schmeichel apără și menține speranțele la calificare a lui Leicester
min. 79:
Schmeichel face un penalty și Sevilla are șansa să marcheze golul care să ducă meciul în prelungiri!
min. 74: Nasri îi dă un cap în gură lui Vardy și jucătorul Sevillei vede al doilea cartonaș galben.
min. 54: GOOOL LEICESTER!
Albrighton preia pe piept în careu și marchează!
min. 53:
Escudero trimite un șut puternic de la 35 de metri, dar mingea lovește bara transversală!
min. 26:
GOOOL LEICESTER! Morgan deschide scorul din 4 metri după o centrare foarte bună!

Leicester: Schmeichel - Simpson, Morgan, Huth, Fuchs - Mahrez, Drinkwater, Ndidi, Albrighton - Okazaki, Vardy
Rezerve: Zieler, Ulloa, Slimani, King, Gray, Chilwell, Amartey

Sevilla: Rico - Mercado, Pareja, Rami - Sarabia, Iborra, N'Zonzi, Escudero - Vitolo, Nasri - Ben Yedder
Rezerve: Soria, Vazquez, Lenglet, Kranevitter, Jovetici, Mariano, Correa