INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OPTIMI LIGA CAMPIONILOR

VIDEO + FOTO » Real și Bayern merg în sferturi după două meciuri electrizante, în care s-au marcat 10 goluri

Articol de GSP - Publicat marti, 07 martie 2017 21:40

Real Madrid și Bayern Munchen au obținut în această seară calificarea în sferturile Ligii Campionilor, după ce au câștigat și meciurile retur cu Napoli, respectiv Arsenal.

FINAL » Napoli - Real Madrid 1-3 (2-6 la general)
Au marcat: Mertens '24 / Sergio Ramos '52, '57, Morata 90+2
VIDEO
Click aici pentru liveTEXT

Napoli a dictat ritmul jocului din prima repriză și a deschis scorul total meritat, prin Mertens.

Lansat ideal de Hamsik, belgianul l-a învins pe Navas cu un șut plasat.

Mai mult, napolitanii își puteau mări avantajul înainte de pauză, când același Mertens a nimerit bara din câțiva metri, deși se afla într-o poziție ideală.

Registrul jocului s-a schimbat în repriza secundă, madrilenii devenind mult mai prezenți.

Realul a preluat conducerea în doar cinci minute, în urma unor faze trase la indigo.

Toni Kroos a executat perfect două lovituri de colț, în urma cărora Sergio Ramos s-a înălțat de fiecare dată majestuos și l-a învins pe Reina.

Ultimul gol al partidei a fost reușit de Alvaro Morata, în minutul 90+2, care a profitat de o respingere greșită a lui Reina și a îndeplinit o simplă formalitate.

Echipele de start:

Napoli: Reina - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam - Allan, Diawaara, Hamsik - Callejon, Mertens, Insigne

Real Madrid: K. Navas - Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo - Modrici, Casemiro, Kroos - Bale, Benzema, Ronaldo

FINAL » Arsenal Londra - Bayern Munchen 1-5 (2-10 la general)
Au marcat: Walcott '20 / Lewandowski p. '54, Robben '68, D. Costa '78, Vidal '80, '85
VIDEO

"Tunarii" au deschis scorul prin Walcott, în minutul 20, dar nu au mai putut menține ritmul impus de Bayern și în repriza secundă.

Mai întâi, Lewandowski a egalat din penalty-ul comis de Koscielny, care a văzut și cartonașul roșu.

Bavarezii au preluat conducerea în minutul 68, grație reușitei olandezului Robben, majorându-și avantajul prin Douglas Costa, 10 minute mai târziu.

Scorul a căpătat proporții în minutul 80, când pe lista marcatorilor și-a trecut numele și Arturo Vidal, acesta reușind "dubla" cinci minute mai târziu, stabilind scorul final, un neverosimil 1-5.

Arsenal: Ospina - Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal - Oxlade-Chamberlain, Xhaka, Ramsey - Walcott, Sanchez, Welbeck

Bayern Munchen: Neur - Rafinha, Martinez, Hummels, Alaba - Vidal, Alonso - Robben, Alcantara, Ribery - Lewandowski

• Mâine se dispută alte două optimi de finală: Barcelona joacă pe teren propriu cu PSG, în timp ce Borussia Dortmund primește vizita portughezilor de la Benfica Lisabona