INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  STEAUA - CHELSEA

FOTO + VIDEO Puşi la colţ » Chelsea umileşte Steaua pe Naţional Arena

Articol de GSP - Publicat marti, 01 octombrie 2013 00:00 / Actualizat marti, 01 octombrie 2013 23:35

Steaua nu a reuşit să facă faţă tăvălugului englez şi s-a recunoscut învinsă şi în a doua partidă din grupele Ligii Campionilor, scor 0-4.

VIDEO cu cele mai importante faze ale partidei

Chelsea a început în forţă confruntarea, iar Schurrle şi-a arătat colţii încă din start. Atacantul german a fost blocat de defensiva Stelei.

Nu a trecut mult timp însă pînă la primul gol al serii. Acelaşi Schurrle, poate cel mai activ jucător al englezilor, a pasat decisiv pentru Ramires după ce l-a ridiculizat pe Georgievski. De altfel, fundaşul macedonean a fost driblat de fiecare dată de Schurrle în primele 60 de minute.

Şi pentru ca seara lui Georgievski să fie complet stricată a venit autogolul din finalul primei reprize. După un contraatac excelent al lui Chelsea, Tătăruşanu a respins şutul lui Eto'o însă mingea a ajuns la macedonean care a trimis în poarta goală.

Reghecampf a schimbat la pauză, i-a introdus pe Kapetanos şi pe Tatu, dar golul a venit tot în poarta lui Tătăruşanu. Tot Schurrle a luat o acţiune pe cont propriu pe banda stîngă, a pasat în centru la Oscar, iar Ramires a încheiat faza cu un şut superb, sub bară.

Englezii nu au mai forţat apoi, dar Lampard a mai marcat o dată în minutul 90 după alt contraatac rapid. Steaua a avut doar două ocazii importante, cînd Stanciu, respectiv Filip, au fost blocaţi de Cech pe finalul meciului.

Steaua rămîne fără punct şi fără gol marcat în grupa E a Ligii Campionilor.

Echipele de start:

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Filip - Popa, Stanciu, Tănase - Piovaccari

Chelsea: Cech - Ivanovic, David Luiz, Terry, A. Cole - Ramires, Lampard -  Oscar, Mata, Schurrle - Torres

Desfăşurarea liveTEXT:

min. 90+3 - Final de meci, Chelsea cîştigă cu 3-0 pe Naţional Arena.

min. 90 - GOL CHELSEA! Lampard marchează golul al patrulea după un nou contraatac foarte rapid.

min. 86 - Din cornerul rezultat, Filip ratează incredibil din 5 metri, şutează pe centrul porţii şi Cech respinge.

min. 85 - Tănase încearcă un nou şut de la distanţă, mai periculos de această dată, şi Cech respinge în corner.

min. 80 - Ultima înlocuire a lui Mourinho: Mata îi lasă locul pe gazon lui Willian.

min. 78 - Schimbare şi la Chelsea: Oscar iese, Azpilicueta intră.

min. 73 - Cea mai mare ocazie a Stelei, Stanciu şutează de două ori, o dată este blocat de Cech şi apoi mingea trece peste.

min. 71 - Reghecampf face ultima modificare: Varela intră în locul lui Georgievski.

min. 70 - Acelaşi Schurrle are o mare ocazie, trage puţin pe lîngă poartă.

min. 64 - Schurrle face ce vrea pe banda stîngă, a intrat din nou în centru şi a şutat, de această dată Tătăruşanu a reţinut.

min. 59 - Tănase încearcă un lob de la 20 de metri, Cech este atent şi respinge în corner, însă se loveşte de bară şi acuză o accidentare la spate.

min. 58 - Chelsea are ocazii peste ocazii! Mata a şutat în bară, Tătăruşanu era bătut.

min. 55 - GOL CHELSEA! Schurrle a luat o nouă acţiune pe cont propriu, a pasat în centru, mingea a ajuns la Ramires care nu a iertat.

min. 50 - Stanciu mai scoate un cartonaş galben după faultul lui Lampard.

min. 46 - Reghecampf face două schimbări la pauză: Kapetanos şi Tatu intră, Piovaccari şi Popa ies.

min. 46 - A început a doua repriză.

min. 45 - Final de repriză, 2-0 pentru Chelsea.

min. 44 - GOL CHELSEA! Un nou contraatac rapid al lui Chelsea, Eto'o îl driblează pe Latovlevici şi şutează, Tătăruşanu respinge, dar mingea îl loveşte pe Georgievski şi se scurge în plasă.

min. 43 - Probleme mari pe partea lui Georgievski, Schurrle este mereu liber, la fel şi acum, şutul a trecut peste poarta lui Tătăruşanu.

min. 39 - Acţiune mai bună a Stelei, puţin pericol în careul lui Chelsea, dar Ivanovici degajează.

min. 35 - Georgievski nu are replică în faţa lui Schurrle. Neamţul îl driblează din nou, dar Oscar şutează modest de la marginea careului.

min. 33 - Lampard îl opreşte pe Stanciu pe un contraatac al Stelei şi primeşte cartonaş galben.

min. 29 - Mata şutează de la 20 de metri, Tătăruşanu reţine.

min. 27 - Presiune foarte mare a lui Chelsea în continuare, Steaua se apără cu mare dificultate.

min. 24 - Primul şut al Stelei pe poartă vine din partea lui Tănase, dar Cech reţine fără probleme.

min. 20 - GOL CHELSEA! Englezii deschid scorul prin Ramires după o acţiune excelentă a lui Schurrle pe banda stîngă. Georgievski a fost depăşit foarte uşor.

min. 16 - Fază fixă unde Steaua aduce fundaşii centrali, dar Ivanovici respinge centrarea lui Bourceanu.

min. 14 - Steaua nu reuşeşte să se apropie de poarta lui Cech în debutul meciului.

min. 11 - Pînă la urmă, Torres a fost schimbat după alte 5 minute. În locul său a intrat Eto'o.

min. 6 - Fernando Torres acuză o accidentare, iar Eto'o se dezechipează, însă atacantul spaniol a făcut semn că poate continua.

min. 3 - Chelsea începe în forţă partida, prima ocazie mare a venit la şutul lui Schurrle respins de fundaşii Stelei.