INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FAZA GRUPELOR

Liga Campionilor // GALERIE FOTO Seară stelară la debutul UCL! "1 solist" la Barca, Inter și Liverpool » Galata și Steaua Roșie, ca în vremurile bune

Articol de GSP - Publicat marti, 18 septembrie 2018 21:55

A reînceput spectacolul UEFA Champions League! Azi s-au jucat 8 meciuri din faza grupelor, iar Barcelona - PSV 4-0, Liverpool - PSG 3-2 și Inter - Tottenham 2-1 au fost cele mai spectaculoase partide.

Grupa A

FC Bruges - Borussia Dortmund 0-1
A marcat: Pulisic 85'

Nemții au câștigat cu greu meciul din Belgia. Jucătorii lui Favre au avut probleme cu Bruges, partida fiind una extrem de echilibrată. Golul victoriei a fost marcat pe final, în minutul 85. Cristian Pulisic a punctat cu mare noroc: mingea respinsă de un fundaș al belgienilor s-a lovit de piciorul mijlocașului și l-a depășit pe portarul Letica.

Echipe de start:

FC Bruges: Letica - Poulain, Rits, Mitrovici, Denswil - Vlietinck, Vormer, Groeneveld, Vanaken - Vossen, Wesley
Rezerve: Horvath, Amrabat, Schrivers, Cools, Bonaventure, Mechele, Openda
Antrenor: Ivan Leko

Borussia: Burki - Piszczek, Akanji, Diallo, Schmelzer - Weigl, Witsel - Sancho, Gotze, Reus - Wolf
Rezerve: Hitz, Zagadou, Hakimi, Dahoud, Philipp, Pulisic, Kagawa
Antrenor: Lucien Favre

AS MONACO - ATLETICO MADRID 1-2
Au marcat: GrandsIr 18'/ Diego Costa 31', gIMENEZ 45+1

Atletico s-a impus pe terenul lui AS Monaco, 2-1, iar toate cele trei goluri au fost marcate în prima repriză. Francezii au deschis scorul în minutul 18, după un început bun. Grandsir a marcat cu un șut de la 10 metri, după mai multe ezitări ale fundașilor echipei spaniole. Atletico a echilibrat jocul, iar în minutul 31 Diego Costa a egalat. A fost o acțiune superbă a madrilenilor:  din două pase din prima, mingea a ajuns la atacant, care a reluat simplu din 13 metri. Scorul final l-a stabilit fundașul Jose Maria Gimenez. Acesta a înscris cu capul, după un corner, în minutul 45+1.

AS Monaco: Benaglio - Sidibe, Glik, Jemerson, Henrichs - Tielemans, N'Doram, Aholou - Grandsir, Falcao, Chadli
Rezerve: Badiashile, Traore, Ait Bennasser, Mboula, Raggi, Sylla, Diop
Antrenor: Leonardo Jardim

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Godin, Gimenez, Lucas - Rodri, Saul - Correa, Griezzman, Koke - Diego Costa
Rezerve: Adan, Filipe Luis, Partey, Lemar, Gelson Martins, Borja Garces, Montero

ELIMINAT: UMTITI 79'

După un început ezitant al Barcelonei, în care PSV a făcut pressing agresiv și a avut două ocazii, Messi a deschis scorul în minutul 32, cu o execuție genială din lovitură liberă. (Vezi AICI detalii).

În repriza a doua, Barcelona a forțat desprinderea, iar pe final a marcat de trei ori. Dembele a marcat cu un șut perfect de la 25 de metri, iar Messi a mai înscris de două ori, în 77 și 88, reușind hat-trick-ul.

Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Pique, Umtiti, Jordi Alba - Rakitic, Sergio Busquets, Coutinho - Messi, L. Suarez, Dembele
Rezerve: Cillessen, Semedo, Arthur, Rafinha, Lenglet, Munir, Arturo Vidal
Antrenor: Ernesto Valverde

PSV: Zoet - Dumfries, Schwaab, Viergever, Tasende - Rosario, Hendrix - Bergwijn, Pereiro, Lozano - L. de Jong
Rezerve: Room, Isimat-Mirin, Behich, Malen, Sainsbury, Ramselaar, Gutierrez
Antrenor: Mark Van Bommel

INTER - TOTTENHAM 2-1
AU MARCAT: ERIKSEN 53' / ICARDI 85', VECINO 90+2'

După o primă repriză echilibrată, în care Tottenham a avut marile ocazii, Eriksen a deschis scorul în minutul 53', după un șut deviat de jucătorii lui Inter. Finalul a fost unul dramatic, iar italienii au forțat egalarea.

Icardi în minutul 85' și Vecino în minutul 90+2 au marcat golurile echipei lui Luciano Spaletti și au întors scorul.

Inter: Handanovic - Skriniar, De Vrij, Miranda - Politano, Vecino, Brozovici, Asamoah - Nainggolan, Perisici - Icardi
Rezerve: Padelli, Berni, Keita Balde, Ranocchia, Borja Valero, D'Ambrosio, Candreva
Antrenor: Luciano Spalletti

Tottenham: Vorm - Aurier, Sanchez, Vertonghen, Davies - Dembele, Dier, Eriksen - Kane, Lamela, Son

Au marcat: Sturridge 31', Milner 36', Firmino 90+2'/ Meunier 40', Mbappe 83'

Liverpool și PSG au oferit cel mai spectaculos meci al serii. ”Cormoranii” au început în forță, iar Sturridge a deschis scorul cu o lovitură de cap din mijlocul careului, în minutul 31. Cinci minute mai târziu, Milner a transformat excelent un penalty.

PSG a început revenirea în minutul 40, când fundașul Meunier a marcat cu  un șut de la 10 metri. În partea a doua, după ce Liverpool a ratat desprinderea, Mbappe a adus egalarea. Vedeta franceză a înscris cu un voleu din careu în minutul 83. Golul victoriei a fost marcat de Roberto Firmino în prelungiri. Atacantul brazilian al lui Liverpool a făcut o fază spectaculoasă în careu și a șutat imparabil la colțul lung.

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertsons - Milner, Wijnaldum, Henderson - Salah, Sturridge, Mane
Rezerve: Mignolet, Fabinho, Keita, Firmino, Moreno, Shaqiri, Matip
Antrenor: Jurgen Klopp

PSG: Areola - Meunier, Kimpembe, Thiago Silva, Bernat - Rabiot, Marquinhos, Di Maria - Mbappe, Cavani, Neymar
Rezerve: Cibois, Khrer, Choupo-Moting, L.Diarra, Draxler, Nkunku, Nsoki
Antrenor: Thomas Tuchel

Steaua Roșie Belgrad - Napoli  0-0

Surpriza serii a oferit-o Steaua Roșie Belgrad, la revenirea în cea mai importantă competiție intercluburi. În fața unui public nebun, Napoli nu s-a putut impune, deși elevii lui Carlo Ancelotti erau mari favoriți.

Înaintea partidei, jucătorii Stelei Roșii care au câștigat Cupa Campionilor în 1991 au fost prezenți pe gazon, într-o festivitate la care a participat și Miodrag Belodedici. (Detalii AICI)

Steaua Roșie: Borjan - Stojkovici, Degenek, Savici, Rodici - Jovicici, Krsticici - Fardou Ben, Causic, Marin - Boakye
Rezerve: Popovici, Babici, Ebecilio, Gobeljic, Jovancici, Pavkov, Simici
Antrenor: Vladan Milojevici

Napoli: Ospina - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Rui - Allan, Ruiz, Zielinski - Callejon, Milik, Insigne

au MARCAT: g. rODRIGUES 9', Derdiyok 67', inan 90+4'

Turcii de la Galatasaray au avut una dintre cele mai bune evoluții în Europa din istoria recentă. Echipa lui Terim s-a impus fără emoții, deschizând scorul în minutul 9, când Rodrigues a marcat cu un șut puternic, de la 18 metri.

După pauză, turcii au mai punctat de două ori. În minutul 67, Derdiyok a făcut 2-0 după ce a executat perfect o lovitură liberă, Scorul final a fost stabilit de Inan în minutul 90+4, acesta marcând din penalty.

Galatasaray: Muslera - Linnes, Donk, Aziz, Nagatomo - Ndiaye, Fernando, Belhanda - Akbaba, Derdiyok, Rodrigues
Rezerve: Cipe, Mariano, Gumus, Inan, Kabak, Onyekuru, Maicon
Antrenor: Fatih Terim

Lokomotiv: Guilherme - Ignatjev, Kvirkvelia, Corluka, Idowu - Fernandes, Howedes, Denisov, Krycowiak, Miranchuk - Farfan
Rezerve: Kochenkov, Barinov, Lysov, Eder, An. Miranchuk, Rotenberg, Tarasov
Antrenor: Yuri Semin

Schalke - Porto 1-1
Au MARCAT: Embolo 64'/ Otavio 75'

Schalke și Porto au remizat 1-1, într-un meci interesant, cu două penalty-uri. În minutul 13, fundașul lui Porto, Alex Telles a bătut slab, iar portarul Fahrmann a respins în corner, iar scorul la pauză a fost 0-0.

În minutul 64, Schalke a deschis scorul prin Breel Embolo. Atacantul a primit o pasă în careu și a rămas singur cu Casillas, marcând cu un șut la colțul lung. Scorul final a fost stabilit de Otavio, în minutul 75. Acesta a egalat dintr-un penalty transformat fără emoții.

Schalke: Fahrmann - Sane, Naldo, Nastasic - Caliguri, Serdar, Bentaleb, McKennie - Schopf, Uth - Embolo
Rezerve: Nubel, Burgstaller, Di Santo, Harit, Konoplyanka, Mendyl, Rudy
Antrenor: Domenico Tedesco

Porto: Casillas - Pererira, Felipe, Gabriel Militao, Telles - Otavio, Danilo Pererei, Herera, Brahimi - Aboubakar, Marega
Rezerve: Vana, Awaziem, Corona, Adrian, Sergio Olivera, Hernani, Torres
Antrenor: Sergio Conceicao