INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LUDOGOREŢ - STEAUA

VIDEO + FOTO Şoc la Sofia! Campioana a pierdut calificarea în faţa bulgarilor după două penalty-uri apărate de... MOŢI! Ludogoreţ - Steaua 1-0, 6-5 la loviturile de pedeapsă

Articol de GSP - Publicat joi, 28 august 2014 00:00 / Actualizat joi, 28 august 2014 00:55

Steaua a pierdut la penalty-uri meciul retur din play-off-ul Ligii Campionilor cu Ludogoreţ şi a ratat calificarea în grupele celei mai importante competiţii intercluburi.

VEZI VIDEO CELE MAI IMPORTANTE OCAZII!

După 1-0 în tur, Steaua a început tare returul de pe "Vasil Levski", însă după doar 30 de minute roş-albaştrii s-au stins, iar Ludogoreţ a trecut la cîrma jocului.

Pe durata celei de-a doua reprize, bulgarii au dominat meciul, iar în minutul 90, Wanderson a înscris superb cu un voleu din afara careului, fără nici o şansă pentru Arlauskis.

Meciul a ajuns în prelungiri, însă cele două formaţii s-au apărat mai mult decît să atace. În minutul 118, portarul bulgarilor a fost eliminat pentru un fault din postura de ultim apărător la Varela. Şi a început nebunia! Moţi a fost cel care a intrat în poarta bulgarilor.

Prelungirile s-au terminat fără nici o modificare pe tabela de marcaj. La penalty-uri, Moţi a fost cel care a înscris primul, urmat de Hamza, Junior, Marcelinho, Dyakov şi Espinho. Pentru bulgari a ratat Wanderson, iar la Steaua Pîrvulescu şi Rîpă n-au reuşit să-i înscrie lui Moţi. Singurii marcatori ai roş-albaştrilor au fost Keşeru, Szukala, Adi Popa, Varela, Prepeliţă.

***

Rîpă ratează penalty-ul decisiv la 6-5 pentru bulgari şi Ludogoreţ merge în grupe!

min. 122: AVEM PENALTY-URI! Moţi este portar!
min. 120:
Stanciu trage din lovitură liberă, mingea este deviată de zid şi se duce peste poartă.
min. 119: Varela scapă singur spre poartă, Stoyanov faultează şi este eliminat! Moţi intră în poartă! Bulgarii au efectuat toate schimbările
min. 90+4: FINAL! Avem prelungiri!
min. 90: GOL LUDOGOREŢ! Wanderson înscrie cu o execuţie uluitoare de la marginea careului
min. 70:
Stanciu se întoarce frumos cu un adversar în spate, şutează la colţul lung, pe lîngă poartă însă
min. 67:
Latovlevici îi lasă locul lui Paul Pîrvulescu
min. 66:
Sînmărtean întoarce un adversar, trage la colţul lung, mingea se duce peste poartă
min. 64:
Varela primeşte şi el cartonaş galben
min. 63:
Centrare a lui Keşeru, Szukala trimite cu capul, mingea loveşte pămîntul, dar portarul bulgar respinge în bară! A fost cea mai mare ocazie a meciului
min. 43:
Marcelinho primeşte în faţa porţii, dar dă pe lîngă minge de la 4 metri de poartă
min. 40:
Terziev primeşte cartonaş galben
min. 36:
Bezjak reia cu capul de la colţul scurt, mingea se duce pe lîngă poartă
min. 32:
Espinho şutează bine din lovitură liberă, Arlauskis respinge excelent cu un reflex uluitor
min. 27:
Se joacă într-un ritm alert, însă Steaua este echipa mai prezentă în joc
min. 22:
Sînmărtean îi ameţeşte pe bulgari, şutează la colţul scurt, mingea loveşte plasa laterală
min. 21:
Keşeru şutează din lovitură liberă, mingea se duce puţin peste poarta lui Ludogoreţ
min. 19:
Şut deviat al lui Stanciu de la marginea careului, reţine portarul bulgarilor
min. 16:
M. Aleksandrov şutează de la 16 metri, mingea este reţinută de Arlauskis
min. 15:
Latovlevici bifează azi a 50-a prezenţă în cupele europene! Este primul la acest capitol în tabăra Stelei.
min. 12:
Centrare a bulgarilor din corner, mingea este respinsă de Latovlevici de la prima bară
min. 7:
Sînmărtean pasează în faţa porţii, de unde Keşeru trimite alături incredibil. Mare ratare a Stelei
min. 5:
Tănase îi lasă locul lui Stanciu
min. 3:
Cristi Tănase s-a accidentat şi cel mai probabil nu va mai putea continua partida!
min. 1: A început partida!

Echipele de start:

Ludogoreţ: Stoyanov - Junior, Moţi, Terziev, Minev - Fabio Espinho, Dyakov - Misidjan, Marcelinho, M. Aleksandrov - Bezjak

Rezerve: Čvorović, Choco, Anicet Abel, Dani Abalo, Zlatinski, Wanderson, Hamza.

Steaua: Arlauskis - Rîpă, Szukala, Varela, Latovlevici - Breeveld, Prepeliţă - Ad. Popa, L. Sînmărtean, Cr. Tănase - Keşeru

Rezerve: Cojocaru - Filip, Iancu, Stanciu , Pîrvulescu, Neagu, Vîlceanu