INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - BAYERN MUNCHEN 2-2 (4-3 LA GENERAL)

REAL MADRID - BAYERN MUNCHEN// VIDEO Uluitor: 356 de zile de la ultimul penalty contra lui Real! Cum au reacționat antrenorul și jucătorii lui Bayern

Articol de GSP - Publicat miercuri, 02 mai 2018 09:52

Arbitrajul lui Cuneyt Çakır i-a înfuriat pe bavarezi, privați de trei penaltyuri, unul la brazilian, două la Lewandowski. "A fost clar, dar nu dau vina pe arbitru. Le-am făcut două cadouri", a spus Jupp Heynckes, antrenorul lui Bayern.

"Nu trebuie să ne fie rușine, dar ne doare teribil de tare", declara distrus după ratarea finalei Thomas Müller. "Nu din nou, încă un penalty! Rahat!", s-a revoltat Vidal. "Am avut cel puțin un 11 metri!", a completat, la final, Heynckes.

Bayern are motive să se plângă iar că arbitrul i-a oprit ascensiunea. La fel ca în returul din 2015-2016 cu Atletico, din cauza lui Cüneyt Çakır a ratat finala. Arbitrul turc i-a refuzat marți 3 penaltyuri cu Real!

356 de zileau trecut de la ultimul penalty dictat în Ligă contra lui Real. L-a marcat Griezmann (Atletico), de atunci madrilenii au jucat 1.244 de minute fără să fie penalizați cu un 11 metri

"100% e penalty!"

Cel mai evident la 1-1, chiar înaintea pauzei, un henț la Marcelo, ce oprește în careu centrarea lui Kimmich. "Am oprit-o cu mâna, era 11 metri", a admis până și brazilianul.

"Penalty evident. Și dacă mingea îl lovea în mâna dreaptă, la fel se impunea", a completat Oliver Kahn, fostul portar bavarez, acum expert Sky. "100% penalty, își mărește suprafața corpului, mâna stângă fiind perpendiculară pe corp", a întărit Cristi Balaj la TV Telekom. Și Heynckes acuză: "A fost henț limpede, dar nu dau vina pe arbitru. Am fost mai buni, însă am făcut cadouri".

"Primul e 75%, celălalt 60%"

Sergio Ramos, complice la golul lui Kimmich, l-a trântit, de două ori, pe Lewandowski în careul blanco, și tot fără ca turcul să fluiere sau ca asistenții săi să-l ajute. În minutul 17 și apoi în 51. Primul, la un fault neglijent, ultimul după un tackling ratat al căpitanului madrilen, care nu atinge mingea și cade peste polonez. "Primul e 75%, celălalt 60%", a cântărit Balaj circumstanțele de 11 metri. "Meritam să ne calificăm", s-a plâns Alaba.

31703884 1891188780915331 7394878788204494848 n
Momentul în care Marcelo oprește centrarea lui Kimmich cu mâna

"Ştiu că mulţi vorbesc despre diferite lucruri, dar noi vorbim doar pe teren. Sunt mândru de această echipă, mereu am spus asta, suntem capabili de orice sacrificiu. E în ADN-ul nostru" Sergio Ramos, căpitan Real

"O altă zi la birou: Cakir n-a văzut penalty la Marcelo, deşi fundaşul a lovit în plin mingea cu palma. Mereu e aceeaşi poveste. Real a jucat din nou în 12. Şi nu, nu e vorba de fani, ci de turcul Çakır" Sport, cotidian catalan

"Am fost mai buni în cele două manșe. Am făcut o primă repriză de clasă mondială, meritam finala, dar ne-a lipsit concentrarea la finalizare. La asemenea nivel n-ai voie să gafezi ca la golul al doilea" Jupp Heynckes, antrenor Bayern