INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  STEAUA - STROMSGODSET, MIERCURI, 20:30, ÎN DIRECT LA PROTV ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Retur de infarct! Steliştii vor trăi cu sufletul la gură meciul cu Stromsgodset » Trei cazuri similare care le dau fiori

Articol de GSP - Publicat luni, 21 iulie 2014 00:00 / Actualizat luni, 21 iulie 2014 11:52

Chiar dacă Steaua s-a calificat mereu cînd a cîştigat cu un gol diferenţă afară, de fiecare dată returul a fost unul plin de suspans, chiar dramatic.

În afara duelului cu Barcelona, în 1970, tot în Cupa Cupelor, după 1-0 la Lvov, la Bucureşti, oaspeţii au condus cu 1-0 şi 2-1, dar Steaua a revenit de fiecare dată şi a egalat, reuşind calificarea.

Apoi, în 1991, după 2-1 în Cipru, cu Anorthosis, a urmat un meci horror în Ghencea. Ciprioţii au cîştigat cu 2-1, s-a mers în prelungiri, unde golul lui Ilie Stan din minutul 105 a trimis-o pe Steaua în turul următor.

În fine, acum fix 7 ani, tot în preliminariile Ligii, după 1-0 la Lubin, cu Zaglebie, pe Ghencea, Steaua s-a văzut condusă cu 1-0, a egalat, dar emoţii a avut pînă în final, cînd Zaharia a făcut 2-1 în minutul 85.

Steaua a cîştigat turul cu Stromsgodset din Norvegia, scor 1-0. Returul e miercuri, de la 20:30, în direct la ProTV şi liveTEXT pe GSP.RO.