INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PRELIMINARII

Rezultate preliminarii Liga Campionilor // FC Porto, OUT! + Cu Răzvan Marin scos la pauză, Ajax merge cu emoții mai departe » Toate echipele calificate

Articol de GSP - Publicat marti, 13 august 2019 19:21

În această seară s-au disputat cele 10 meciuri din manșa secundă a partidelor din turul III al preliminariilor Europa League. Mai jos sunt toate rezultatele unei seri spectaculoase.

Cel mai așteptat duel al zilei a fost cel dintre Ajax Amsterdam, echipa lui Răzvan Marin, și PAOK Salonic, fosta formație a lui Răzvan Lucescu. După 2-2 în tur, cele două au oferit o nouă ciocnire spectaculoasă.

Românul Răzvan Marin, cumpărat de Ajax de la Standard Liege, a fost titular, fiind înlocuit la pauză, la scorul de 2-1. Semifinaliști anul trecut, olandezii s-au impus cu 3-2, obținând, nu fără emoții, calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor.

Șocul serii a venit din Portugalia, unde FC Porto, după victoria 1-0 din tur, a ratat incredibil calificarea după 2-3 acasă cu rușii de la Krasnodar. La pauză, oaspeții aveau 3-0!

• Au marcat: Buyalskyy '6, Shepelev '50, B. Mechele '90+3 a.g / S. Deli '38, Vormer '88, Openda '90+5

FC Copenhaga - Steaua Roșie Belgrad 1-1 (6-7 d.pen)
(în tur 1-1, 2-2 la general, sârbii se califică după executarea penalty-urilor)

• Au marcat: D. Tadic '43, '85 p.  Tagliafico '79  /  Biswswar '24, '90+4
  • Răzvan Marin a fost titular la olandezi, fiind înlocuit la pauză!

FINAL» LASK Linz - FC Basel 3-1
(în tur 2-1, 5-2 la general)

• Au marcat: Ranftl '59, Goiginger '89, Raguz'90+4 / K. Ademi '80

FINAL » Olympiakos* - Basaksehir 2-0
(în tur 1-0, 3-0 la general)

• Au marcat: Semedo '55, Valbuena '78 p.

FINAL » FC Porto - Krasnodar* 2-3
(în tur 1-0, 3-3 la general)

• Au marcat: Ze Luis '57, L. Diaz '76 /  Vilhena '3, Suleymanov '13, '34

Vezi și:

O statistică A BLOCAT Premier League: ce a făcut Manchester United e aiuritor

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!