INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LEGIA VARŞOVIA - STEAUA 2-2

VIDEO şi FOTO Achiziţii de milioane! Stanciu şi Piovaccari i-au luat bilet Stelei în loja VIP a fotbalului european: 2-2 la Varşovia

Articol de GSP - Publicat marti, 27 august 2013 00:00 / Actualizat miercuri, 28 august 2013 00:28

Steaua a obţinut a şaptea calificare în grupele Champions League la Varşovia, după ce pe a terminat la egalitate returul cu Legia cu 2-2, iar în turul de pe Naţional Arena a terminat la egalitate cu Legia, scor 1-1.

Roş-albaştrii revin în grupele celei mai importante competiţii intercluburi după 5 ani de pauză.

Vezi VIDEO cele mai importante ocazii!

Fără Pintilii şi Bourceanu, elevii lui Laurenţiu Reghecampf au punctat de două ori în primele 10 minute, prin Stanciu şi Piovaccari.

Pînă la pauză Radovici a redus din diferenţă, iar în minutul 94 Rzezniczak a stabilit scorul final, fără folos însă, roş-albaştrii vor fi cei care vor asculta imnul şi din septembrie.

Pentru Steaua va fi cea de-a şaptea calificare în grupele Champions League, după cele reuşite la mijlocul anilor '90 şi cele din anii '00.

Echipele de start:

Legia Varşovia: Kuciak - Berezyski, Dossa Junior, Rzezniczak, Wawrzyniak - Vrdoljak, Furman - Kucharczyk, Radovici, Kosecki - Saganowski

Rezerve: Skaba, Şuler, Brzyski, Helio Pinto, Lukasik, Ojamaa, Mikita

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Filip - Popa, Stanciu, Tănase - Piovaccari

Rezerve: Niţă, Prepeliţă, Cristea, Pîrvulescu, Răduţ, Iancu, Tatu

***

min 94: Gol Legia! Rzezniczak scapă singur pe partea dreaptă şi îl învinge pe Tătăruşanu cu un şut la colţul lung.

min 75: Schimbare la Legia: Furman îi lasă locul lui Zyro

min 74: Şut al lui Filip de la marginea careului, un fundaş al Legiei deviază însă şi mingea se duce în corner

min 72: Tatu şutează din centrul careului, mingea este pe direcţia lui Kuciak şi reţine

min 72: Schimbare la Steaua: Tănase iese accidentat, intră Tatu

min 68: Jocul Stelei nu este unul deloc bun în ultimele minute

min 63: Schimbare la Legia: Kucharczyk îi lasă locul lui Ojamaa

min 63: Dossa Junior reia cu capul, slab însă şi mingea trece alături

min 60: Bourceanu primeşte cartonaş galben pentru o intrare dură la Kosecki

min 59: Schimbare la Steaua: Stanciu iese, intră Cristea

min 58: Ambele echipe greşesc foarte mult pe acest început de repriză secundă. Stanciu a început slab repriza şi Reghecampf pregăteşte prima mutare

min 53: Fanii polonezi sînt fantastici. Cîntă neîncetat şi speră într-un rezultat bun al echipei lor

min 49: Wawrzyniak şutează din unghi, mingea trece peste poartă

min 47: Stanciu primeşte galben

min 46: A început repriza secundă!

min 45+1: FINAL DE REPRIZĂ! Steaua conduce cu 2-1 şi în acest moment este calificată în grupele UEFA Champions League.

min 45+1: Tănase ridiculizează un adversar, însă şutul său cu stîngul trece puţin peste poartă

min 42: Şut al lui Furman de la mare distanţă, Tătăruşanu se întinde şi respinge foarte bine

min 40: Stanciu şutează violent de la 25 de metri, peste poarta lui Kuciak

min 38: Polonezii domină în ultimele minute partida

min 33: Georgievski primeşte cartonaş galben

min 29: Filip şutează cu stîngul de la 25 de metri, mingea trece peste poartă

min 27: Gol Legia! Radovici înscrie cu capul de lîngă Latovlevici, este 2-1 pentru Steaua

min 24: Tanase şutează din unghi, Kuciak respinge, iar apoi un fundaş polonez trimite mingea în corner

min 21: Piovaccari reia din întoarcere, însă peste poartă

min 20: Kucharczyk înscrie, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid

min 18: Filip primeşte cartonaş galben pentru o intrare dură

min 17: Rzezniczak reia cu capul de lîngă Tănase, peste poartă însă

min 13: Suporterii polonezi continuă să îşi susţină echipa într-o manieră fabuloasă

min 9: GOOL STEAUA! Piovaccari întoarce foarte bine un adversar şi înscrie pe sub Kuciak

min 7: GOOL STEAUA! Stanciu se întoarce foarte bine cu un adversar în spate şutează la colţul lung şi îl învinge pe Kuciak

min 4: Suporterii gazdelor au creat o atmosferă fantastică

min 1: A început partida! În tur scorul a fost 1-1!