INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  AS MONACO - JUVENTUS 0-2

Toate recordurile stabilite de Buffon după victoria cu Monaco din Ligă

Articol de Cristian TomaJURNALISPORT - Publicat joi, 04 mai 2017 16:38

Portarul lui Juventus, Gianluigi Buffon, a bifat meciul cu numărul 100 în Champions League în victoria obținută de echipa sa, în deplasare, cu AS Monaco, scor 2-0 în prima manșă a semifinalelor UEFA Champions League.

În vârstă de 39 de ani, Buffon este doar al doilea italian care a atins această bornă, după legendarul jucător al lui AC Milan, Paolo Maldini, ajuns la 139 de prezențe în cea mai tare competiție inter-cluburi.

Pe lângă aceasta, internaționalul italian nu a primit gol în UEFA Champions League de 621 de minute, fiind în acest moment pe locul trei, după Nelson Dida, fostul goalkeeper al Milanului păstrând poarta intactă 623 de minute în sezonul 2004-2005, și după fostul portar al lui Arsenal Londra, Jens Lehmann, care are 853 de minute în 2005–2006.

Gianluigi Buffon a venit la Juventus de la Parma în 2001 pentru suma de 52,9 milioane de euro fiind și în acest moment cel mai scump portar din istoria fotbalului. El mai are contract până în iulie 2018 și a declarat recent că își dorește să se retragă după Campionatul Mondial din 2018 din Rusia.

39 de partidea disputat Buffon în acest sezon în toate competițiile, în 24 dintre acestea neprimind gol

sursa: juvenews.eu