INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GERMANIA

Veşti bune pentru fanii lui Bayern » Doi jucători vitali își vor reveni până la meciul cu Real Madrid

Articol de Tibi DemeterJURNALISPORT - Publicat luni, 03 aprilie 2017 18:33

Carlo Ancelotti este optimist în privinţa revenirilor lui Thomas Muller şi Manuel Neuer pentru partida cu Real Madrid din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Antrenorul echipei bavareze este convins că Thomas Muller şi Manuel Neuer vor fi apţi pentru manşa tur a duelului din Liga Campionilor. Portarul german a lipsit în victoria cu 6-0 împotriva celor de la Augsburg în weekend din cauza unei accidentări la laba piciorului, în timp ce Muller a suferit o accidentare la gleznă în această partidă.

Cei doi vor lipsi în deplasarea de la Hoffenheim marţi şi ar putea să lipsească şi în weekend în partida de pe teren propriu împotriva celor de la Borussia Dortmund, dar Ancelotti este convins că se poate baza pe cei doi în partida din competiţia europeană şi este mai mult o măsură de precauţie.

"Manuel a început luni să se antreneze singur. El o să fie pe teren 100% împotriva lui Real Madrid. Muller are nevoie de două zile de pauză. Vom vedea dacă el poate să joace contra lui Dortmund. Dar şi în cazul lui suntem siguri că o să poată juca cu Real Madrid. El nu are dureri. Nu s-a antrenat luni, dar ne aşteptăm să-şi revină miercuri şi să înceapă antrenamentele individuale", a spus italianul la conferinţa de presă.

Ancelotti nu se poate baza în partida cu Hoffenheim nici pe Thiago Alcantara şi Douglas Costa.

"Recuperarea lui Douglas Costa decurge conform planului. El se va antrena normal de miercuri. Thiago Alcantara o să fie odihnit marţi. El a jucat multe meciuri în ultima perioadă".

Bayern Munchen este lider în Bundesliga şi are un avans de 12 puncte faţă de Red Bull Leipzig, motiv pentru care antrenorul campioanei îşi permite să-şi odihnească piesele de bază în vederea partidelor din Champions League.

Surse: sportal.co.nzbild.de

Fii parte din redacția noastră! Participă la Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”