INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  AJAX - BARCELONA 0-2

VIDEO "Dublă" pentru Lionel Messi în meciul cu Ajax! Argentinianul l-a egalat pe Raul în topul marcatorilor din UEFA Champions League

Articol de GSP - Publicat miercuri, 05 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat joi, 06 noiembrie 2014 02:38

Lionel Messi a reuşit o "dublă" în partida cîştigată de Barcelona în deplasare pe terenul lui Ajax, scor 0-2. Argentinianul a înscris în minutele 36 şo 76. VEZI VIDEO CU GOLURILE LUI MESSI!

Cu aceste două reuşite, starul Barcelonei l-a egalat pe Raul Gonzalez în topul celor mai buni marcatori din UEFA Champions League, fiecare avînd 71 de goluri. Jucătorul Barcelonei are 90 de meciuri, în timp ce fostul jucător al Realului a avut nevoie de 139 de meciuri pentru a atinge această bornă.

Lionel Messi, 27 de ani, a reuşit 40 de goluri în faza grupelor, 17 în optimile de finală, 10 în "sferturi", 2 în semifinale şi 2 în finale. Primul său gol în Champions League a fost în 2005, într-un meci cu Panathinaikos, pe Camp Nou.

Totodată, Messi l-a depăşit pe Cristiano Ronaldo, care are 70 de goluri, portughezul ratînd ieri, în meciul cu Liverpool, ocazia de a-l egala pe fostul star al lui Real Madrid.