INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LUDOGOREŢ - STEAUA, MIERCURI, 21:45, DIGISPORT 1, DOLCESPORT 1 ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

VIDEO Indicii pentru Costel Gâlcă la ultimul meci al lui Ludogoreţ » Hamza Younes titular şi în retur

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 august 2014 00:00 / Actualizat sambata, 23 august 2014 22:16

Antrenorul Dermengiev a odihnit ieri, în campionat, la remiza de la Sofia, aproape întreaga echipă folosită la Bucureşti, ceea ce înseamnă că tot atacantul tunisian va fi titular şi miercuri, împotriva Stelei

Ludogoreţ şi-a sacrificat aseară poziţia de lider în campionatul Bulgariei cu gîndul la revanşa cu Steaua, de miercuri. Antrenorul Georgi Dermengiev a titularizat ieri doar trei fotbalişti dintre cei 11 care au început meciul de pe Arena Naţională, portarul Cvirovici, fundaşul lateral Junior Chaicara şi extrema Misidjan, ultimul foarte bun împotriva Stelei.

Strategia a costat-o scump pe Ludogoreţ, care a remizat în deplasare cu Lokomotiv Sofia, scor 2-2. Chiar dacă a deschis scorul încă din start, prin francezul Anicet, trupa din Razgrad a jucat prost şi s-a văzut egalată pînă în pauză, iar imediat după startul reprizei secunde, gazdele au preluat conducerea.
Deşi Ludogoreţ a rămas în inferioritate, brazilianul Choco fiind eliminat în minutul 67, s-a terminat 2-2 după un gol norocos marcat spre final, la o minge deviată de defensiva lui Lokomotiv.

Întîlnirea a adus două concluzii. Prima: Ludogoreţ nu mai e lider, în această postură fiind acum ŢSKA Sofia, cu un avans de două puncte. A doua: Hamza a fost odihnit, titular apărînd slovenul Bezjak, deci, miercuri, la returul cu Steaua, tot Younes urmează să joace de la început, aşa cum s-a întîmplat şi în tur, cînd tunisianul a avut o prestaţie jenantă.

Lokomotiv Sofia - Ludogoreţ 2-2 (1-1)
Au marcat: Helton Dos (36), Ton (47) / Anicet (9, 83)
Ludogoreţ: Cvorovici - Choco, Barthe, A. Aleksandrov, Junior Chaicara - Fabio Espinho, Anicet - Misidjan, Wanderson (Hernandez, 65), Abalo (M. Aleksnadrov, 46) - Bezjak (Juninho Quixada, 78). Antrenor Georgi Dermengiev

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”