INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID

Zidane exultă: două noutăți de ultim moment la Real, înaintea partidei cu Sporting

Articol de Alexandru PavelJURNALISPORT - Publicat luni, 21 noiembrie 2016 13:31

Zinedine Zidane se va putea baza din nou pe Sergio Ramos și Karim Benzema în partida din Champions League contra lui Sporting, după ce aceștia s-au recuperat în urma accidentărilor suferite.

Atacantul francez a revenit la antrenamente joi, după o problemă musculară. De cealaltă parte, Ramos, căpitanul echipei, s-a alăturat lotului lui Real după cinci săptămâni, pauză cauzată de o accidentare la genunchi.

Ramos și Benzema au fost rezerve în derby-ul cu Atletico, francezul intrând chiar în teren, în minutul 79, când scorul era deja 3-0 în favoarea formației sale.

În continuare cu trei jucători de bază accidentați (Kroos, Pepe, Casemiro), Zidane este încântat de revenirea fundașului central: ”Este căpitanul nostru, sunt încântat că este din nou alături de noi”.

Deși cuplul din centrul apărării Varane-Nacho a funcționat perfect în derby, Sergio Ramos va intra cel mai probabil din primul minut în partida de la mijlocul săptămânii.

Benzema a revenit la momentul oportun pentru Real, chiar după ce Morata s-a accidentat, urmând să lipsească o lună. Ronaldo a jucat vârf împins sâmbătă, reușind un hat-trick care a adus victoria pentru formația blanco.

Real Madrid se va deplasa marți la Lisabona, pentru duelul contra lui Sporting, o partidă contând pentru etapa a 5-a a fazei grupelor din UEFA Champions League.

După patru meciuri jucate, madrilenii ocupă locul secund și au nevoie de victorie în Portugalia, contra echipei la care s-a lansat Cristiano Ronaldo, pentru a-și asigura calificarea în ”optimi”. Liderul grupei este Borussia Dortmund, cu 10 puncte, două mai multe față de spanioli.