INTERNATIONAL  »  STEAUA - AJAX  »  STEAUA - AJAX

FOTO + VIDEO Fantastic, fantastic, fantastic! Steaua - Ajax 2-0, 4-2 la penaltyuri! Urmează Steaua - Chelsea în optimi!

Articol de GSP - Publicat joi, 21 februarie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 22 februarie 2013 01:09

Steaua s-a calificat în optimile Europa League după ce a eliminat-o pe Ajax după lovituri de departajare. După 120 de minute a fost 2-0, iar la penalty-uri 4-2.

VIDEO cu golurile şi cele mai importante faze din Steaua - Ajax

Steaua a început cu o echipă superofensivă, doar Prepeliţă fiind singurul mijlocaş defensiv din formaţia lui Reghe.

Roş-albaştrii au cerut două penalty-uri în primele 34 de minute, de fiecare dată Rusescu fiind implicat. Prima dată, în minutul 16, a reluat cu capul către poarta lui Vermeer, iar mingea a fost lovită cu mîna de Sigthorsson. În minutul 34, la o lovitură liberă indirectă, Rusescu a şutat în braţul lui De Jong, arbitrul a lăsat din nou jocul să continue.

Steaua a început să spere însă în minutul 38 cînd Latovlevici a preluat perfect pasa lui Chiricheş şi l-a lobat pe Vermeer.
În partea a doua, Steaua a fost şi mai decisă să revină în joc, iar şuturile lui Tănase şi Popa, al doilea în bară, au anunţat golul. Care a venit în minutul 76 după un şut fabulos al lui Chiricheş de la 25 de metri. Mingea s-a dus direct în vinclu, fără speranţe pentru Vermeer.
Partida s-a încheiat 2-0, la fel ca în tur, şi au urmat prelungirile. Nu s-a marcat în cele două reprize de prelungiri şi au urmat penalty-uri.

Tătăruşanu a apărat penalty-ul lui Schone şi Moisander a şutat peste poartă, în timp ce steliştii au marcat de fiecare dată. S-a încheiat 4-2 şi Steaua va juca împotriva lui Chelsea în optimi. Meciurile se vor desfăşura pe 7 şi 14 martie.

LiveTEXT:

4-2 - Latovlevici marchează şi Steaua este în optimi.

RATARE AJAX! Moisander trage peste poartă.

3-2 - Filip marchează şi el de la 11 metri!

2-2 - De Jong marchează fără probleme, îl păcăleşte pe Tătăruşanu.

2-1 - Nikolici aduce Steaua în avantaj!

RATARE AJAX! Tătăruşanu apără şutul lui Schone.

1-1 - Rusescu egalează după ce îl păcăleşte pe Vermeer.

0-1 - Eriksen execută primul şi marchează.

LOVITURI DE DEPARTAJARE!

min. 120. S-au încheiat şi prelungirile, vor urma penalty-uri.

min. 120. Gardoş reia peste cornerul executat de Latovlevici.

min. 117. Ocazie mare a lui Ajax, Serero trage pe lîngă din interiorul careului.

min. 114. Poulsen primeşte cartonaşul galben pentru un fault asupra lui Filip.

min. 113. Chipciu recuperează o nouă minge în apărare.

min. 110. Ocazie mare a Stelei după o bîlbîială a lui Nikolici, mingea ajunge la Adi Popa, dar nu reuşeşte să reia spre poartă.

min. 108. Chipciu face foarte bine şi faza defensivă, intervine excelent în faţa lui Eriksen.

min. 105. Finalul primei reprize de prelungiri, în continuare 2-0 pentru Steaua.

min. 102. Adi Popa acuză o accidentare la spate după o "foarfecă" de efect.

min. 97. De Jong este avertizat după un fault asupra lui Chipciu.

min. 94. Jocul este din nou echilibrat, Ajax are un mic plus în debutul prelungirilor.

min. 91. A început prima repriză de prelungiri.

min. 90+3. Vor fi prelungiri la Steaua - Ajax! La finalul primelor 90 de minute scorul este 2-0, la fel ca în tur cînd Ajax s-a impus cu acelaşi scor.

min. 88. Chiricheş intervine excelent la un atac al olandezilor şi respinge în corner.

min. 83. O nouă ocazie mare a olandezilor, Tătăruşanu are un reflex excelent.

min. 82. Steaua scapă de primirea unui gol, mingea loveşte bara.

min. 77. Ultima schimbare la Steaua, Tatu este înlocuit cu Pîrvulescu.

min. 76. GOL STEAUA! Chiricheş şutează fantastic de la 25 de metri direct în vinclul porţii lui Vermeer.

min. 74. Boerrigter reia pe lîngă poartă centrarea lui Schone.

min. 73. Filip primeşte cartonaşul galben pentru un fault asupra lui Boerrigter.

min. 72. Cuenca şi Sightorsson ies, Boerrigter şi Schone intră

min. 70. Chiricheş trage de la peste 25 de metri, însă la distanţă de poarta lui Vermeer.

min. 66. A doua schimbare la Steaua, Tănase este înlocuit cu Nikolici.

min. 60. Ocazie imensă a Stelei, Adi Popa loveşte bara după un şut de la 20 de metri.

min. 59. Fischer şutează de la distanţă pe lîngă poarta lui Tătăruşanu.

min. 56. Şut periculos al lui Tănase, puţin pe lîngă poarta lui Vermeer.

min. 52. Steaua presează, Ajax doar se apără în acest început de repriză.

min. 49. Fază foarte frumoasă a steliştilor, iar Rusescu scoate un corner după ce a fost blocat de un fundaş olandez.

min. 46. Reghe schimbă la pauză, Filip intră în locul lui Prepeliţă.

min. 46. A început repriza secundă.

min. 45. Final de repriză, Steaua conduce cu 1-0!

min. 41. Prepeliţă este avertizat după al treilea fault din spate, de această dată asupra lui Fischer.

min. 38. GOL STEAUA! Latovlevici preia superb pasa lui Chiricheş şi îl lobează fără probleme pe Vermeer.

min. 34. Rusescu trimite în zid, mingea îl loveşte în mînă pe un olandez, arbitrul acordă doar corner.

min. 33. Lovitură liberă indirectă de la doar 7 metri după ce Vermeer a prins mingea trimisă înapoi de un coleg.

min. 30. Jocul s-a liniştit în ultimele minute, se joacă mult la mijlocul terenului.

min. 26. Tătăruşanu intervine foarte bine la centrarea lui Cuenca şi reţine.

min. 21. Steaua are posesia mai bună, dar nu reuşeşte deocamdată să se apropie periculos de poarta lui Vermeer.

min. 16. Steaua cere penalty, iar reluările arată că mingea l-a lovit în mînă pe Sigthorsson.

min. 12. Ocazie imensă pentru Ajax, jucătorii olandezi sînt blocaţi în ultimul moment.

min. 10. Ajax a preluat controlul partidei după un început mai ezitant.

min. 7. Gardoş este primul avertizat în acest meci.

min. 6. Eriksen şutează peste din lovitură liberă de la 25 de metri.

min. 5. Prepeliţă este iertat de un cartonaş galben după un fault din spate asupra lui De Jong.

min. 3. Steaua este în atac din startul partidei, fără vreo ocazie importantă însă.

min. 1. A început meciul.

Aşa cum Gigi Becali a anunţat în ultimele zile, Steaua va evolua cu un singur închizător, încercînd să remonteze înfrîngerea de la Amsterdam, scor 0-2. Reghecampf va utliza o echipă foarte ofensivă,  Prepeliţă fiind singurul jucător defensiv de la mijlocul terenului. În faţa lui, o linie de 4 formată din Popa, Rusescu, Chipciu şi Tănase în spatele lui Tatu.

Pînă la urmă, Tănase va evolua tot în banda stîngă şi Chipciu va evolua mai central, alături de Rusescu.

Echipele de start:

Steaua: Tătăruşanu - Rîpă, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici - Prepeliţă - Ad. Popa, Rusescu, Chipciu, Tănase - Tatu
Ajax: Vermeer; Blind, Moisander, Alderweireld, van Rhijn; Eriksen, Poulsen, S. De Jong; Fischer, Sigthorsson, Cuenca