INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  BELGIA ȘI SPANIA

VIDEO Chipciu, gol marcat în victoria lui Anderlecht din prima etapă a play-off-ului » Înfrângere dramatică pentru echipa lui Toșca, în duelul cu Espanyol

Articol de GSP - Publicat vineri, 31 martie 2017 21:04

VIDEO » Waregem - Anderlecht 1-2
Au marcat: Dalsgaard '63/ Alex Chipciu '20, Tielemans '72

Chipciu a marcat primul gol al lui Anderlecht, în minutul 20 și a ajuns la patru reușite și opt pase decisive în campionat. Mijlocașul român a înscris cu un șut bine plasat din apropierea punctului de la 11 metri. Chipciu a fost înlocuit în minutul 80 cu Acheampong, în timp ce Nicolae Stanciu a fost doar rezervă.

A fost primul meci al lui Anderlecht în play-off, după ce echipa la care evoluează cei doi români a încheiat sezonul regulat pe prima poziție, la două puncte în fața lui Bruges.

Echipele de start:

Waregem: Steppe - Baudry, Marrone, Derijck, Lerager - Kaya, Leye - Dalsgaard - Meite, Hamalainen, Coopman
Rezerve: Bostyn - Bala, Cordaro, Gueye, Lepoint, Madu, Muhren

Anderlecht: Boeckx - Spajici, Mbodji, Nuytinck, Obradovici - Tielemans, Trebel, Dendoncker - Chipciu, Teodorczyk, Hanni
Rezerve: Ruben - Acheampong, Appiah, Bruno, Deschacht, Thelin, Stanciu

FINAL » Espanyol - Betis 2-1
Au marcat: Javi Fuego '87, Reyes '90/Castro '78 (pen.)

Alin Toșca a fost integralist în înfrângerea suferită în deplasare de Real Betis, 1-2 contra lui Espanyol. Betis a deschis scorul printr-un penalty executat de Ruben Castro în minutul 78, însă Espanyol a revenit în ultimele minute și a câștigat cele trei puncte grație reușitelor lui Javi Fuego și Reyes.

Formația la care evoluează fundașul român este pe locul 13, la un avans de 10 puncte față de prima poziție retrogradabilă, însă poate coborî o poziție, dacă Valencia se impune în confruntarea cu echipa lui Florin Andone, Deportivo la Coruna.

Espanyol: Diego Lopez - Javi Lopez, David Lopez, Reyes, Caricol - Jurado, Fuego, Sanchez, Piatti - Caicedo, Moreno
Rezerve: Jimenez - Alvarez, Diop, Duarte, Melendo, Reyes, Vazquez

Betis: Adan - Navarro, Gonzalez Cabrera, Pezzella, Toșca, Durmisi - Brasanac, Pardo, Ceballos - Sanabria, Castro
Rezerve: Gimenez - Cejudo, Donk, Petros, Joaquin, Martin, Martinez